PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Gigantyczny wysyp ofert pracy dla informatyków. Najbardziej popularne stanowiska

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 8 maj 2021 0:01

Gigantyczne wzrosty liczby ogłoszeń o prace kierowanych do specjalistów z branży IT notują portale internetowe. Przykłady? W I kwartale 2021 roku na Pracuj.pl zamieszczono ponad 37 tys. ofert dla specjalistów z branży IT. Oznacza to wzrost o 80 proc. w porównaniu z początkiem 2020. W portalu Praca.pl liczba takich ogłoszeń urosła z niecałych 9 tys. do 27,5 tys. Z kolei w serwisie OLX propozycji było ponad 2,7 tys. Tu nastąpił spadek o prawie 50. Gratka opublikowała niespełna 500 ofert, tj. o około 50 więcej niż od stycznia do marca 2020 roku.

Gigantyczny wysyp ofert pracy dla informatyków. Najbardziej popularne stanowiska
Dokładnie 37 244 oferty dla specjalistów IT zostały opublikowane w serwisie Pracuj.pl w I kwartale 2021 roku. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Portale z ogłoszeniami o pracę notują gigantyczne wzrosty liczby ofert skierowanych do specjalistów z branży IT.
 • Kogo konkretnie szukają? Od kilku lat widoczny jest systematyczny wzrost liczby rekrutacji na stanowiska frontend. Pandemia to wzmocniła.
 • Tak samo jak wzmocniła oczekiwania finansowe, jakie mają kandydaci do pracy w tym sektorze. 

Dokładnie 37 244 oferty dla specjalistów IT zostały opublikowane w serwisie Pracuj.pl w I kwartale 2021 roku, czyli 80 proc. więcej, niż w tym samym czasie rok wcześniej. Te ogłoszenia stanowiły 19 proc. wszystkich, jakie mogliśmy znaleźć na portalu. Tym samym propozycje dla informatyków po raz pierwszy znalazły się na drugim miejscu w zestawieniu uwzględniającym wszystkie branże. Więcej kierowanych było tylko dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży – 31 proc.

Niemało pojawiło się ich również na portalu Praca.pl. – Od stycznia do marca 2021 roku opublikowano 27 512 ogłoszeń w obszarach informatyka i administracja oraz informatyka i programowanie. To 24 proc. zamieszczonych ofert, a zarazem najwięcej spośród wszystkich kategorii. Rok wcześniej kandydaci mieli do wyboru 8 717 propozycji, co stanowiło ok. 7 proc. – wylicza Aleksandra Wesołowska, PR Manager Praca.pl.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na początku tego roku 2667 nowych i przedłużonych ogłoszeń było z kolei w serwisie OLX w obszarze IT i telekomunikacji. Widać tu nieznaczny spadek. Według eksperta z branży IT i programisty Sergiusza Diundyka może to być efektem cenowej polityki portalu ogłoszeniowego. W 2020 roku liczba takich propozycji wyniosła bowiem 2714. Jak zaznacza Paulina Rezmer, PR specialist w OLX, oferty w kategorii pracy dodawane są przede wszystkim przez pracodawców z sektora blue i gray collar. W serwisie jest średnio 100 tys. aktywnych ogłoszeń o pracę ogółem. Branża IT stanowi z tego mniej niż 1 proc., a blisko połowa propozycji jest kierowana do pracowników wsparcia technicznego. Natomiast Gratka.pl, ukierunkowana na rekrutacje tzw. niebieskich kołnierzyków, odnotowała wzrost liczby ofert dla branży IT i programistycznej. Ostatnio takich propozycji było 476, a od stycznia do marca 2020 roku – 430.

Kogo szuka branża IT

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Gigantyczny wysyp ofert pracy dla informatyków. Najbardziej popularne stanowiska

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kacper 2021-05-09 14:14:07

  Ja jestem midem i zarabiam 4k, ....

 • Michał 2021-05-09 07:20:44

  Do urzędu pracy dajcie oferty jako staż na rok czy dwa lata i szybko się ludzie nauczą i nie będzie brakowało ludzi do pracy

 • Tomek 2021-05-08 19:49:12

  Ogarniam sieci komputerowe, SQL, progecad, python, c++, Office w stopniu zaawansowanym, html, joomla. Zarabiam 5k. Wieliczka. Kto da więcej?

  • Piotr 2021-05-09 20:08:22

   Staff Engineer, Warszawa zdalnie dla firmy z SV, $250k brutto/rok + bonusy + opcje, umowa o pracę przez filie w UK. Technologie: Java, Scala, Rust, Python.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA