PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Gigantyczny wysyp na rynku pracy. Tylu ofert nie było nawet przed epidemią

 • Justyna Koc
  jk
 • 10 sie 2021 9:01

Na rynku pracy widać wyraźną poprawę. Z analizy BIEC wynika, że liczba ukazujących się w internecie ofert pracy jest obecnie większa niż przed epidemią. Co więcej, odsetek ofert pracy zdalnej w ciągu ostatniego roku wzrósł trzykrotnie - choć nie we wszystkich branżach.

Gigantyczny wysyp na rynku pracy. Tylu ofert nie było nawet przed epidemią
Wzrost liczby ofert pracy notowany jest we wszystkich województwach (fot. shutterstock)
REKLAMA
 • W lipcu 2021 r., po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia notujemy we wszystkich województwach.
 • Najwięcej ofert przybyło ich dla pracowników fizycznych oraz przedstawicieli zawodów usługowych, zaś najmniej w grupie zawodów wymagających wykształcenia w zakresie nauk technicznych i ścisłych.
 • Za lokomotywę rynku pracy  uważa się zawody związane z technologiami cyfrowymi oraz te o wysokim udziale pracy zdalnej.

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w samym lipcu kontynuował swój wzrost i po raz pierwszy od 1999 r. osiągnął poziom ponad 300 punktów.

Jak wyjaśniają analitycy, liczba ukazujących się w internecie ofert pracy jest obecnie większa niż przed epidemią. Przyczyniła się do tego reakcja sektora prywatnego na okres w większości nieograniczanego epidemią funkcjonowania gospodarki wyrażająca się m.in. chęcią konsumentów nadrobienia niezrealizowanych w ubiegłym roku ambicji wakacyjnych. Napędziło to popyt i w konsekwencji wsparło zatrudnienie. Okazało się to możliwe jednak również dzięki przejściu części biznesu w tryb offline.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Barometr Ofert Pracy (Źródło: BIEC)
Barometr Ofert Pracy (Źródło: BIEC)

Warto podkreślić, że odsetek ofert pracy zdalnej, choć nie we wszystkich branżach, w ciągu ostatniego roku wzrósł trzykrotnie.

- Dalsze zmiany na rynku wakatów są mimo wszystko niepewne. Pesymistyczny scenariusz wokół czwartej fali zakażeń, którą już obserwujemy w niektórych państwach jest całkiem prawdopodobny w Polsce we wrześniu/październiku tego roku. Nowe restrykcje sanitarne ograniczą aktywność gospodarczą jak to było poprzednio. Wciąż mocne zagrożenie dla dalszego rozwoju gospodarki stanowi wysoka inflacja oraz niedobór niektórych surowców i związane z tym zakłócenia w łańcuchach dostaw w gospodarce międzynarodowej - zwracają uwagę autorzy raportu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Gigantyczny wysyp na rynku pracy. Tylu ofert nie było nawet przed epidemią

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Joto 2021-08-16 15:14:09

  Do ML dla pracowników 60+ nie ma dużo ofert pracy chyba, że masz niepełnosprawność znaczną lub umiarkowaną to zatrudnią za najniższą pensję.

 • Romek 2021-08-11 22:42:05

  Są oferty, ale nikt nie odpowiada, jak się wysyła aplikacje. Po za tym za najniższą krajową. A jak za większą, to potężne oczekiwania.

 • Wolf 2021-08-11 18:31:27

  Tylko (...) za ile takie pierdolenie głupot.Tylko po znajomości znajdziesz dobra prace

 • Sylwek 2021-08-11 10:58:09

  Pracy jest dużo ale szkoda że 95%ofert jest za pensję minimalną. Młodzi nie chcą się rejestrować w pośredniaku ba są ciągle nękani ofertami pracy za minimum.

 • Wiola 2021-08-10 20:16:17

  Powiat Radzyński - brak pracy

  • coś wiem 2021-08-11 11:32:07

   Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP) - powiat Radzyński 33 oferty pracy zgłoszone tylko do PUP, już nie mówie o pracuj (kolejne 13 ofert), praca, nuzzle i podobnych stronach

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA