Gdzie doskwiera skrajna bieda?

Z pomocy socjalnej w 2012 r. korzystało ponad 3,2 mln osób. Z kolei świadczenia pieniężne otrzymało 2,4 mln spośród nich.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gdzie doskwiera skrajna bieda?

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

24 paź 2013 11:07


Są takie regiony, gdzie z opieki żyją całe miejscowości. Warmia, Mazury i Kujawy przodują w rankingu skrajnej biedy - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Najlepiej mają się Opolszczyzna i Śląsk, gdzie liczba korzystających z pomocy społecznej wynosi odpowiednio ok. 4 i 6 proc. mieszkańców. Najgorsza jest sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim, gdzie na garnuszku państwa jest co siódma osoba.

Czytaj też: Polska krajem starych i biednych ludzi

Tyle średnia, bo tak naprawdę niemalże w całej Polsce znajdują się gminy, gdzie z pomocy społecznej żyje po 20, 30, a czasem nawet ponad 50 proc. osób. Najgorsze, że ten stan nie zmienia się od lat.

Gminy wydały na taką pomoc w 2012 r. blisko 26 mld zł, o 815 mln zł więcej niż rok wcześniej. We wspomnianym woj. warmińsko-mazurskim te kwoty stanowią już blisko jedną piątą wszystkich samorządowych wydatków. Najlepiej widać to obciążenie, gdy porównamy je z ogółem mieszkańców województwa. W warmińsko-mazurskim średnio wynoszą one 945 zł na mieszkańca rocznie.

Czytaj też: Zatrudnienie nie gwarantuje wydobycia się z ubóstwa

Z kolei proporcjonalnie najmniejsze obciążenie jest na Mazowszu, gdzie w 2012 r. wydano na ten cel 563 zł na mieszkańca. Ta różnica wciąż się pogłębia. W 2012 r. wynosiła 382 zł, rok wcześniej 343 zł - informuje „Dziennik Gazeta Prawna".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.