Gdy na rodzimym rynku fachowca brak, eksperta poszukaj za granicą

Choć taki krok postrzegany jest jako skomplikowane przedsięwzięcie, a jego aspekty logistyczno-prawne wydają się zbyt złożone, przy pilnych projektach rekrutacyjnych coraz więcej firm decyduje sie na takie innowacyjne rozwiązanie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gdy na rodzimym rynku fachowca brak, eksperta poszukaj za granicą

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

17 wrz 2013 13:28


Pracę w Polsce bez żadnych formalności mogą podejmować wszyscy obywatele Unii Europejskiej oraz niektórych krajów skandynawskich. W związku z przepisami obowiązującymi od 2007 r., ich zatrudnienie nie wymaga występowania o jakiekolwiek pozwolenia. Pozostali cudzoziemcy muszą uzyskać za pośrednictwem pracodawcy pozwolenie na pracę wydawane przez wojewodę.

Dzięki zatrudnieniu specjalisty zza granicy, firma może zyskać eksperta o wiedzy i kompetencjach, które są dostępne na polskim rynku pracy w ograniczonym stopniu. Mogą to być osoby pracujące w branżach niszowych, których rozkwit w Polsce jeszcze nie nastąpił (np. nanotechnologia, fotowoltaika, inżynieria dna morskiego).

W ten sposób zespół może wzbogacić się o specjalistę, nie ponosząc kosztów jego edukacji oraz wdrożenia w niezbędne know-how.

Zwabić obcokrajowca

Kandydat relokujący się z innego kraju musi wykazywać się silną motywacją, by zmienić miejsce zamieszkania, porzucając jednocześnie swoje rodzinne korzenie, kulturę i nierzadko wspólnotę wyznaniową. Takie poświęcenie gwarantuje, że pracownik planuje na długo związać się z organizacją, dla której zdobył się na poważną zmianę na polu zawodowym.

- Pracownicy zagraniczni wykazują się dużą mobilnością. Decydując się na poważną zmianę w życiu prywatnym, jaką jest relokacja, w związku z pracą dla naszej organizacji, dają nam jednocześnie gwarancję, że czasowa przeprowadzka w inne miejsce w związku z prowadzonym projektem nie będzie stanowić dla nich problemu pod względem logistycznym ani ze względu na sytuację osobistą - komentuje Oliwia Cyranowicz, konsultantka Antal Engineering & Operations.

Podbój nowych rynków

Zatrudnienie specjalisty zza granicy buduje renomę firmy jako globalnej organizacji oferującej równe możliwości rozwoju specjalistom z całego świata. Co więcej, taki pracownik może wpłynąć na rozwój firmy na nowych rynkach.

- Kompetencje językowe zatrudnionego kandydata w połączeniu z naturalną znajomością obcej kultury mogą stanowić podstawę do rozwoju współpracy z kontrahentami z nowego regionu - zauważa Oliwia Cyranowicz.

Onboarding

- Jednym z większych wyzwań stojących przed pracodawcą zatrudniającym zagranicznego specjalistę jest skutecznie przeprowadzony onboarding. Doskonałą praktyką jest przypisanie mu doświadczonego pracownika firmy, który wdroży go w kulturę organizacji, nie tylko w kontekście formalnych procedur, ale również relacji między współpracownikami - wyjaśnia Cyranowicz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.