×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Gdy kandydat idealny mówi „nie”

Przechodzi przez wszystkie etapy rekrutacji. Jego umiejętności, doświadczenie i kompetencje najlepiej odpowiadają stanowisku pracy. Kandydat idealny. Co zrobić, gdy na końcu rekrutacji mówi „nie”? Rekruterzy coraz częściej stoją pod ścianą. Sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

Gdy kandydat idealny mówi „nie”
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Kandydaci wycofują się z procesów rekrutacyjnych z różnych przyczyn i na różnym etapie. 
 • Wśród kandydatów, którzy odmawiają rekruterom, nie brakuje też osób, które wcale nie szukają pracy.
 • Udział w rekrutacji to dla nich tylko okazja do sprawdzenia warunków pracy u konkurencji lub wynegocjowania lepszych warunków zatrudnienia u obecnego pracodawcy.

Rola tego, który odmawia podczas rekrutacji, najczęściej należy do HR-owca. Liczba aplikujących kandydatów na jedno stanowisko siłą rzeczy powoduje, że znacznej większości rekruter musi powiedzieć „nie” lub po prostu nie zaprosić do kolejnego etapu rekrutacji. Sytuacja na rynku pracy, ale też rosnące oczekiwania kandydatów sprawiają, że słowo „nie” coraz częściej słyszą także HR-owcy.

  – Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy kandydaci, pomimo wcześniejszego zainteresowania ofertą zatrudnienia i przesłania aplikacji, decydują się wycofać z procesu rekrutacyjnego. Dzieje się to na różnych etapach rekrutacji, począwszy od pierwszego kontaktu z rekruterem, aż po moment, gdy po zaakceptowaniu propozycji współpracy nadchodzi czas złożenia wypowiedzenia u aktualnego pracodawcy – mówi Jacek Bogusiewicz, Principal Consultant w Hays Poland.

Mało tego, rośnie, jak twierdzi Jacek Bogusiewicz, także liczba przypadków, gdy kandydat wycofuje swoją kandydaturę nawet po podpisaniu listu intencyjnego, w trakcie okresu wypowiedzenia w dotychczasowym miejscu zatrudnienia. – Takie zjawisko w świecie rekrutacji definiowane jest jako drop-out i obecnie dotyka niemal wszystkich branż, lecz w szczególności obszarów specjalizacyjnych, w których pozyskanie odpowiedniego pracownika jest wyzwaniem dla pracodawców – zauważa ekspert z Hays Poland.

Zobacz też: Milczenie nie zawsze jest złotem. Kandydaci oczekują informacji zwrotnej

Co kandydat, to inna przyczyna

Kandydaci wycofują się z procesów rekrutacyjnych z różnych przyczyn i na różnym etapie. Doświadczenie HR-owców pokazuje, że powody takiej decyzji wynikają z postaw i potrzeb kandydatów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Gdy kandydat idealny mówi „nie”
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Krzysztof 2019-11-20 15:26:09

  Byłem ostatnio na rozmowie i przedstawiciel mówi o dwuetapowej rekrutacji. Widełek nie poda bo jak to powiedział - na drugim etapie będzie już konkretna rozmowa i ile wynegocjujesz tyle dostaniesz. Podając widełki zaoszczedzil by mojego czasu i niepotrzebnych km przejechanych na rozmowy.

 • IMHO 2019-11-02 10:33:57

  Dlatego tak ważne jest przedstawienie warunków zatrudnienia (wysokości wynagrodzenia) najwcześniej jak to możliwe. Najlepiej w ofercie pracy. Gdy tej informacji brakuje ryzykujemy, że kandydat idealny nawet nie wyśle CV.

 • Paula 2019-10-31 13:45:46

  Bardzo dobry artykuł, ale wydaje mi się, że nazwisko Pana Jacka zostało pomylone :P

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA