Gdańsk: Długotrwale bezrobotni dostaną pracę. Będą sprzątać miasto

W Gdańsku rozpoczęła się realizacja specjalnego projektu, w którym uczestniczą długotrwale bezrobotni oraz do osoby w wieku powyżej 50 i poniżej 30 lat. Czterdzieści jeden osób utworzyło tzw. grupę porządkową. Zostali zatrudnieni na 9 miesięcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gdańsk: Długotrwale bezrobotni dostaną pracę. Będą sprzątać miasto

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 mar 2015 11:54


Według wiceprezydenta Gdańska ds. komunalnych Piotra Grzelaka jest to pionierskie przedsięwzięcie w skali kraju, a w Gdańsku ma charakter pilotażowy. 41 bezrobotnych oficjalnie rozpoczęło pracę we wtorek (17 marca), od sprzątania na terenie jednej z najbardziej zaniedbanych dzielnic, na Stogach.

Projekt realizują Miasto Gdańsk we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy. Bezrobotni zatrudnieni będą przez Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych w sumie na 9 miesięcy. Przez pół roku będą opłacani z powiatowego funduszu pracy.

Grupa będzie zajmować się porządkowaniem i utrzymaniem czystości na terenach, które nie są objęte bieżącym utrzymaniem lub objęte są w stopniu niedostatecznym. Praca będzie trwać od poniedziałku do piątku, w godzinach od 15 do 23.

- Chcemy doprowadzić do uporządkowania miejsc zaniedbanych i zanieczyszczonych - powiedział Grzelak tłumacząc, że jest duże oczekiwanie społeczne dotyczące poprawy czystości w mieście. - Był to jeden z elementów programu wyborczego prezydenta Pawła Adamowicza w ostatnich wyborach i wynikał z rozmów i spotkań z mieszańcami; jest to próba realizacji tych obietnic - dodał.

Zaznaczył, że jeśli program sprawdzi się i będzie przynosił efekty w postaci poprawy estetyki i czystości miasta, to niewykluczone, że działalność grupy porządkowej będzie przedłużona. Dodał, że grupa mogłaby też pracować na rzecz Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Gdańsku, Roland Budnik powiedział, że grupę tworzy m.in. 16 osób określanych jako długotrwale bezrobotne (pozostające bez zatrudnienia przez okres ponad 12 miesięcy), osoby po 50 roku życia i do 30 roku.

Rekrutację pracowników przeprowadził PUP we współpracy z Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych. - Rekrutacja przebiegła sprawnie, wszystkie osoby, którym zaproponowaliśmy pracę w grupie porządkowej były chętne do podjęcia zatrudnienia, nikt nie odmówił - dodał.

Zapowiedział, że "jeżeli projekt się uda, to w przyszłym roku w taki sposób może być zatrudnionych nawet sto osób".

Na koniec 2014 roku stopa bezrobocia w Gdańsku wynosiła 5,7 procent. Bez pracy było prawie 12 tysięcy mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.