PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Freelance to dziś świadomy wybór, a nie niepożądana alternatywa

- W większości branż dostrzegamy zmianę proporcji w zatrudnieniu stałym i tymczasowym - twierdzi Marek Wróbel, dyrektor dywizji Hays Response w Hays Poland.

  • Justyna Koc
    jk
  • 22 mar 2017 15:29
Freelance to dziś świadomy wybór, a nie niepożądana alternatywa
Coraz więcej firm działa w oparciu o pracę projektową, co sprzyja rozwojowi pracy freelancerskiej. (Fot. Flickr/Atos CC BY SA 2.0)
REKLAMA

• Od wielu lat na rynku pracy obserwowany jest wzrost popularności pracy tymczasowej oraz kontraktowej.

• Coś, co kiedyś było niepożądaną alternatywą dla stałego zatrudnienia, dziś wśród specjalistów często jest świadomym wyborem.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Decydując się na pracę jako wolny strzelec, profesjonaliści zyskują elastyczność, możliwość realizacji na polu zawodowym oraz atrakcyjne zarobki.

• Z drugiej strony, działalność organizacji coraz częściej opiera się na pracy projektowej, która wymaga określonych kompetencji jedynie na czas trwania projektu i tym samym zwiększa popyt na pracowników czasowych.

Dla rosnącej rzeszy profesjonalistów praca bez stałego miejsca zatrudnienia jest świadomą decyzją. Do takiego wyboru wielu przekonuje możliwość decydowania o realizowanych zadaniach, nakładzie oraz godzinach pracy. W przypadku wysoko wyspecjalizowanych pracowników, dysponujących unikalnymi i trudno dostępnymi umiejętnościami, ogromną zaletą są również atrakcyjne zarobki.

Jednocześnie obserwując postępującą dywersyfikację kadr zatrudnianych lub współpracujących z organizacjami, można stwierdzić, że na rynku mamy do czynienia z nowym trendem. Jak wskazują badania cytowane w najnowszym wydaniu "Hays Journal", w zależności od kraju, odsetek pracowników bez stałego miejsca zatrudnienia wynosi od 15 aż do 34 proc.

Wzajemne korzyści

Praca tymczasowa oraz kontrakting przynoszą wiele korzyści zarówno profesjonalistom, jak i organizacjom. Coraz więcej firm działa w oparciu o pracę projektową, co sprzyja rozwojowi pracy freelancerskiej.

– W większości branż dostrzegamy zmianę proporcji w zatrudnieniu stałym i tymczasowym – twierdzi Marek Wróbel, dyrektor dywizji Hays Response w Hays Poland. – Firmy elastyczniej podchodzą do strategii zatrudnienia i dostrzegają korzyści w szybkim dostępie do kompetencji, gdy te są niezbędne na określony okres. Nie tylko przyspiesza to czas realizacji zadań w firmie, ale również daje jej szansę na zbudowanie przewagi nad konkurencją – dodaje.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Freelance to dziś świadomy wybór, a nie niepożądana alternatywa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA