×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firmy wciąż robią ten sam błąd podczas rekrutacji. Nic dziwnego, że ludzie odchodzą

 • Justyna Koc
  jk
 • 28 mar 2022 13:12

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Niestety pracodawcy często zapominają o tym, jak ważny jest proces wspierania i aklimatyzacji nowych członków zespołu w „obcym” środowisku pracy. Nie pamiętają też, jak bardzo kosztowny jest to proces.

Firmy wciąż robią ten sam błąd podczas rekrutacji. Nic dziwnego, że ludzie odchodzą
Onboarding warto zacząć od podstaw i skupić się na „metodzie” nazwanej 4C - compliance, clarification, culture, connection (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Przygotowanie nowego członka zespołu do pełnienia obowiązków jest aż 7 razy droższe niż sama rekrutacja i kosztuje firmę niemal 7-krotność przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.
 • To, jak pracownik odbierze swoje pierwsze dni w nowej pracy, może wpływać na jego motywację i efektywność.
 • Onboarding warto zacząć od podstaw i skupić się na „metodzie” nazwanej 4C - nazwa podchodzi od najważniejszych obszarów, z którymi spotyka się nowy pracownik: compliance, clarification, culture, connection.

Firmy prześcigają się w wynajdywaniu nowych technik rekrutacyjnych, dzięki którym mogą ściągnąć do siebie ekspertów i młode talenty, które coraz częściej okazują się niezbędne w utrzymaniu przewagi rynkowej. Niestety rekrutacja zazwyczaj kończy się na tym, że nowy pracownik pojawia się pierwszego dnia w biurze, jest oprowadzany po firmie, przełożony przekazuje mu podstawowe informacje o czekających obowiązkach i dalej „nowy” jest pozostawiony sam sobie.

Pracodawcy często zapominają o tym, jak ważny jest proces wspierania i aklimatyzacji nowych członków zespołu w „obcym” środowisku pracy, i że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. To, jak pracownik odbierze swoje pierwsze dni w nowej pracy, może wpływać na jego motywację i efektywność.

Ponadto z wyliczeń Gamfi wynika, że całkowity koszt 3-miesięcznego wdrożenia pracownika zarabiającego średnią krajową wynosi 40 395 zł. Na sumę składają się: sprzęt do pracy, szkolenia, badania lekarskie, wynagrodzenia osób zaangażowanych w proces onboardingu czy wynagrodzenie nowego pracownika (który w czasie swojego okresu próbnego pobiera pensję, ale nie jest jeszcze efektywny na swoim stanowisku). W sumie, przygotowanie nowego członka zespołu do pełnienia jego obowiązków kosztuje firmę niemal 7-krotność przeciętnego wynagrodzenia w Polsce i jest aż 7 razy droższe niż proces rekrutacji.

- W przypadku firm zatrudniających pracowników droższych, np. programistów, koszty wdrożenia są kilkukrotnie wyższe i sięgają kilkunastu milionów złotych - zwraca uwagę Adrian Witkowski, prezes Gamfi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Firmy wciąż robią ten sam błąd podczas rekrutacji. Nic dziwnego, że ludzie odchodzą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zeghar 2022-03-28 20:28:34

  Ej, czy ktoś mający pojęcie o prawie pracy przejrzał ten artykuł przed publikacją? Otrzymanie pierwszego dnia pracy umowy o pracę to nie jest jakiś wymóg dla dobrego samopoczucia, takie jest prawo. Kiedyś owszem można było parę dni to opóźnić, ale to było dawno.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA