Firmy walczą o kompetentnych pracowników

Prawie 80 proc. firm ma problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników pomimo tego, że 14 proc. Polaków jest bezrobotnych. Głównym powodem tej sytuacji jest brak wymaganych kompetencji potencjalnych pracowników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy walczą o kompetentnych pracowników

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

7 kwi 2014 19:21


Z badań ekonomistów Uniwersytetu Jagiellońskiego wynika, że gdyby odpowiednio przeszkolić bezrobotnych, co trzeci od ręki znalazłby pracę.

W lutym 2014 roku stopa bezrobocia w Polsce wynosiła prawie 14 proc., co oznacza, że bez pracy jest obecnie ponad 2 mln Polaków. Jednocześnie pracodawcy narzekają na brak pracowników. Aż co trzeci rekrutujący przedsiębiorca wskazuje na problemy ze znalezieniem osób o odpowiednich kompetencjach, szczególnie specjalistów o wysokich kwalifikacjach - wynika z raportu "Niedobór talentów" przygotowanego przez firmę doradczą Manpower.

- Wydaje się, że jesteśmy świadkami istotnych zmian dotyczących rynku pracy. W wielu sytuacjach, przekonanie o tym, że pracownik jest słabszą stroną w relacji z pracodawcą, należy odłożyć do lamusa - wskazuje Agnieszka Pieczyńska, prezes fundacji Frome.

- W gospodarce wiedzy to kompetentny pracownik coraz częściej dyktuje reguły, bo kompetentny pracownik to bardzo cenne dobro. Dodatkowo, jak się okazuje, dobro unikalne - komentuje Pieczyńska.

Taka ewolucja rynku pracy sprawia, że pracodawcy muszą walczyć o nowych pracowników i utrzymywać już pracujących. Ważne staje się świadome i przemyślane budowanie marki pracodawcy oraz nierzadko inwestowanie w kompetencje kadry i proces kształcenia pracowników.

- Rośnie znaczenie headhuntingu - firmy coraz częściej podbierają sobie pracowników. Taka sytuacja wymaga od przedsiębiorców przyjrzenia się tematowi kumulowania i przechowywania wiedzy w organizacji, po to, aby zatrudniać najlepszych. Istotne jest również ciągłe pokazywanie, że warto dołączyć właśnie do nas - dodaje Pieczyńska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.