PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Firmy przestają zatrudniać, zwolnienia na horyzoncie

 • km
 • 30 sie 2022 11:30

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w sierpniu nie zmienił się w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Gospodarka wyraźnie spowalnia i pojawiają się obawy o ewentualne zmiany na rynku pracy.

Firmy przestają zatrudniać, zwolnienia na horyzoncie
Zauważalna jest zmniejszona chęć zwiększania zatrudnienia w firmach (fot. Adam Borkowski/Unsplash)
REKLAMA
 • Od początku roku do powiatowych urzędów pracy napływa coraz mniejsza liczba ofert zatrudnienia.
 • Na rynku pracy zauważalna jest także zmniejszona chęć zwiększania zatrudnienia w firmach.
 • W sierpniowych badaniach koniunktury GUS zmniejszyła się nieco przewaga firm planujących zwolnienia nad firmami, które zamierzają zatrudniać, jednak dominującą tendencją w ostatnich miesiącach jest redukcja zatrudnienia.

Jak zauważają autorzy badania, rynek pracy reaguje zwykle z pewnym opóźnieniem w stosunku do zmian produkcji, sprzedaży czy PKB. Przedsiębiorcy nie chcą zbyt szybko zwalniać pracowników, gdy nadchodzi spowolnienie, ani zbyt szybko zatrudniać nowych w warunkach wczesnego ożywienia. 

Jak jednak pokazują najnowsze dane, coraz wyraźniejsze symptomy spowolnienia gospodarczego prawdopodobnie odbiją się w najbliższej przyszłości również na liczbie zatrudnionych i stopie bezrobocia. Wskaźnik Rynku Pracy sygnalizuje taką możliwość już od kilku miesięcy. Coraz częstsze informacje o skracaniu czasu pracy lub ograniczaniu produkcji w związku z brakami surowców mogą wskazywać na możliwość zwolnień pracowników. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

źródło: BIEC Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych
źródło: BIEC Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

Zobacz: Nowe groźne zjawisko. Cicha rezygnacja to czerwona lampka dla pracodawców

Mniej ofert w urzędach pracy

Od początku roku do powiatowych urzędów pracy napływa coraz mniejsza liczba ofert zatrudnienia. Podobną tendencję obserwujemy wśród ogłoszeń ukazujących się na portalach internetowych. Zdecydowanie wolniej spada również liczba osób wyrejestrowujących się ze spisów bezrobotnych z powodu znalezienia pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Firmy przestają zatrudniać, zwolnienia na horyzoncie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Duszek Kacper 2022-08-31 12:51:57

  Jak się boimy... o Matko Boska... do 29 Sierpnia była Hossa, od 30 Sierpnia punkt 11:30 jest Bessa na całego . Już nawet Ukraińców i Nepalczyków cofają na granicy. No to teraz będzie się działo. Czyli teraz albo robimy za minimalną krajową, albo czekamy na odwrócenie trendu, który nastąpi jak mnie pamięć nie myli 13 Marca o godzinie 12:00?

 • Obatel 2022-08-30 14:41:08

  Czy ograniczenia w zatrudnianiu są tylko w przemyśle i usługach czy może też w administracji państwowej i samorządowej ? Ale najprawdopodobniej w tych sektorach nie są możliwe ograniczenie bo kto by utrudniał pracę w przemyśle i usługach? Kto by mógł kontrolować taki ogrom niezrozumiałego prawa (ustaw, rozporządzeń, regulacji, wytycznych itp.) Czyli Przemysł musi zapracować dla.......

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA