Firmy potrzebują finansistów. Jak mogą dotrzeć do młodych?

Sześciu na 10 polskich dyrektorów finansowych w Polsce szuka ekspertów finansowych, którzy mogliby przejąć od nich kluczowe zadania – wynika z danych Michael Page.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy potrzebują finansistów. Jak mogą dotrzeć do młodych?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

5 lut 2015 6:09


– Aż 81 proc. dyrektorów finansowych w Polsce ma trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do swoich zespołów. Biorąc pod uwagę różnice branżowe, największy optymizm panuje w sektorze energetycznym, gdzie 66,7 proc. respondentów nie ma problemów z rekrutacją – mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor w Michael Page.

Najtrudniejszą sytuację ze znalezieniem specjalistów finansowych notuja CFO pracujący w branżach takich, jak dobra konsumenckie, bankowość oraz telekomunikacja.

Najczęściej potrzebni są pracownicy: kontrolingu (31,1 proc.), księgowości (19,4 proc.) i planowania finansów oraz analizy (17,5 proc.). Mniej nowych stanowisk powstaje w zarządzaniu płynnością (7,8 proc. w Polsce i 8,5 proc. na świecie), zarządzaniu finansami (5 proc. w Polsce i 7,7 proc. na świecie) czy w podatkach (po 4 proc. w Polsce i na świecie).

Podobne obszary leżą w polu zainteresowań młodych, którzy chcą pracować jako finansiści. Zgodnie z raportem "Stawiam na rozwój w finansach", który został opracowany przez Employer Branding Institute, najwięcej młodych (z 516 badanych) marzy o pracy kontrolera finansowego, doradcy, analityka i księgowego. Żeby zaspokoić głód świeżej krwi, firmy powinny pomyśleć o młodych i poznać ich oczekiwania.

– Dla młodych ludzi ważne jest wynagrodzenie, dlatego warto umieścić informację o zarobkach, formułując oferty pracy. Pozwoli to przyciągnąć odpowiednich kandydatów – mówi Małgorzata Wojciekiewicz, menedżer klienta strategicznego w Goldenline.

Przestrzega jednak, że zbyt wysokie płace mogą kandydatów odstraszyć. – Młodzi ludzie chcą za dobrą pracę być uczciwie wynagradzani, jednak najważniejsza jest dla nich możliwość samorealizacji i rozwoju w przyjaznej atmosferze – tłumaczy.

Dla finansistów z doświadczeniem optymalna stawka mieści się w przedziale od 2250 do 5400 zł, natomiast aspirujący oczekują pensji między 1900 a 4300 zł netto. Oprócz wynagrodzenia młodzi finansiści najbardziej cenią sobie dobrą atmosferę pracy i stabilność zatrudnienia. I tu kolejne wyzwanie dla firm.

– Pracodawcy z branży technologicznej zdradzają nie tylko to, jak wygląda praca, biuro czy jaka panuje atmosfera, ale też ujawniają widełki wynagrodzeń w swoich ofertach pracy. W firmach z sektora finansowego wyzwaniem będzie zatem połączenie obszarów najbardziej istotnych – pokazanie stabilności pracy i dobrej atmosfery – komentuje Wojciekiewicz.

Jak wynika z raportu Emoloyer Branding Institute, młodzi finansiści, szukając informacji o pracodawcach, odwiedzają portale branżowe i śledzą rankingi pracodawców – warto zatem w nich zaistnieć.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.