Firmy poszukują analityków HR. Wykształcenie ekonomiczne jest w cenie

Firmy zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na HR-owców potrafiących analizować dane i wskaźniki, którzy mogliby zostać partnerami zarządu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy poszukują analityków HR. Wykształcenie ekonomiczne jest w cenie

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

9 gru 2015 12:51


Chorzowska spółka BPSC prześledziła aktualne ogłoszenia rekrutacyjne na stanowiska kierownicze w obszarze HR. W przypadku co siódmego, atutem kandydatów było dla pracodawcy wykształcenie ekonomiczne. Wśród pożądanych kierunków wykształcenia obok psychologii czy zarządzania zasobami ludzkimi, coraz częściej pojawia się zarządzanie, ekonomia i prawo. 

To jednak nie wszystko. W ponad 20 proc. analizowanych przypadków pracodawcy oczekują od kandydatów umiejętności analitycznych. Pożądana jest umiejętność tworzenia raportów, prognoz i analiz m.in. w oparciu o dane zawarte w systemie ERP, istotne są kwalifikacje w obszarze oceny efektywności i osiągnięć pracowników i monitorowania kluczowych wskaźników HR.

- Dla rekrutujących znaczenie ma nie tylko znajomość zaawansowanych narzędzi informatycznych, ale także metod wartościowania stanowisk pracy. Odchodzi się od postrzegania HR-u jako obszaru wyłącznie wspierającego realizację strategii przedsiębiorstw, coraz częściej ma on kreować, wpływać na wyniki firmy. Widać, że pracodawcy wracają do podstaw analizy i wyceny pracy, odchudzania działań i procesów HR oraz badania ich efektywności – komentuje Anna Węgrzyn, praktyk HR w BPSC.

Znaczenie analityki potwierdza także tegoroczny raport Deloitte „HR Trendy 2015”. Badani przez firmę doradczą menedżerowie zwrócili uwagę, że analityka w obszarze kadr i HR to jedno z największych wyzwań z jakimi muszą się zmierzyć. Luka zdolności organizacji do sprostania im wynosi -31.

Współpraca z zarządem

Co ciekawe, do obowiązków blisko 30 proc. rekrutowanych na stanowiska kierowników i dyrektorów HR-owców ma należeć bliska współpraca z zarządem. Nie chodzi tutaj bynajmniej o raportowanie, ale przede wszystkim o doradztwo w obszarze polityki personalnej i współtworzenie systemu informacji zarządczej.

- Firmom coraz bardziej zależy dziś na możliwości precyzyjnej oceny efektywności poszczególnych procesów HR oraz planowaniu. Hasło o strategicznej roli HR zaczyna mieć swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości - tłumaczy Anna Węgrzyn.

Jej zdaniem wynika to z jednej strony z trudnej sytuacji na rynku pracy, z drugiej dostrzeżenia przez  zarządzających, że w ludziach tkwi ogromny, niewykorzystany do tej pory potencjał, który może być elementem przewagi konkurencyjnej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.