PARTNERZY PORTALU

Firmy mają poważny problem. 3 na 10 pracodawców narzeka na jedną rzecz

  • jk
  • 22 lis 2022 10:25

Luka w kadrowa w IT będzie się powiększać. Już teraz 3 na 10 pracodawców wskazuje na niedobór odpowiednich umiejętności technicznych oraz pożądanego doświadczenia wśród potencjalnych pracowników.

Firmy mają poważny problem. 3 na 10 pracodawców narzeka na jedną rzecz
Menedżerowie ds. rekrutacji w branży IT deklarują największą trudność ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na stanowisko kierownika projektów IT (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Menedżerowie ds. rekrutacji w branży IT deklarują największą trudność ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na stanowisko kierownika projektów IT (22 proc.), a także analityka ds. bezpieczeństwa cybernetycznego (20 proc.).
  • 3 na 10 ankietowanych wskazuje na niedobór odpowiednich umiejętności technicznych oraz pożądanego doświadczenia wśród potencjalnych pracowników.
  • Z raportu Experis „Nowa era talentów technologicznych” wynika, że firmy przyspieszają inwestycje w technologie, a największy priorytet nadają cyberbezpieczeństwu.

W badaniu firmy Experis „Nowa era talentów technologicznych” menadżerowie ds. rekrutacji zostali zapytani o najczęstsze trudności związane z obsadzeniem stanowisk. 34 proc. ankietowanych wskazało, że w ujęciu globalnym kandydatom brakuje odpowiednich umiejętności technicznych, 32 proc. mówi o braku pożądanego doświadczenia, a 27 proc. wskazało niedobór pożądanych umiejętności miękkich.

Niedobór talentów doskwiera pracodawcom

- Organizacje stoją przed wieloma wyzwaniami, aktualnie jednym z tych kluczowych jest permanentny niedobór talentów. Wiąże się to zarówno z niskim poziomem bezrobocia, jak również ze zmianami w zakresie wymaganych kompetencji bezpośrednio związanych z szeroko rozumianą gospodarką światową. Wielu określa zachodzące procesy mianem rewolucji przemysłowej 4.0 lub transformacji cyfrowej. Naturalnym więc wydaje się umożliwienie pracownikom tego, by pozostali aktywnymi uczestnikami tych zmian poprzez budowanie jej otoczenia - mówi Adam Wojtaszek, dyrektor Experis Polska.

- Takie podejście pozwala na pozyskanie odpowiednich kompetencji przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego zaangażowania i identyfikacji pracownika z organizacją, co przekłada się na wiele istotnych elementów funkcjonowania organizacji, a w konsekwencji również na konkretne kwoty. Mowa tu o optymalizacji kosztów w zakresie utrzymania pożądanego zasobu kompetencji, przebranżawiając talenty będące już w organizacji minimalizujemy ryzyko związane z potencjalną rotacją, nie ponosimy także kosztów nowej rekrutacji - dodaje.

Czytaj też: Dużych zwolnień nie będzie, wyhamują wynagrodzenia. IT kryzys niestraszny

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Firmy mają poważny problem. 3 na 10 pracodawców narzeka na jedną rzecz

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ehhhh 2022-11-25 07:24:36

    Każda branża gdzie wymagane jest techniczne wykształcenie leży i kwiczy, od lat coraz niższy poziom na uczelniach, brak szkoleń i edukacji starszych pokoleń by nadążały za nowościami i niskie zainteresowanie uczelniami technicznymi oznacza wielka dziurę! Przez lata eksploatowano tych co coś umieli a ci ci się nie rozwijali lub uciekali do innych branż za lepszym €€€. A teraz jest problem bo nie ma projektantów mechaników elektryków elektroników chemików itd. Tęgie głowy które mógłby zawstydzić niejednego profesora na uczelni odchodzą na emerytury. Programy nie zastąpią wiedzy i umiejętności. Teraz każdy chce być tiktokerem a potem nikt nie potrafi dobrać przekroju kabla do gniazdka.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA