×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firmy czekają zmiany. "Rynek pracownika nie skończy się, ale raczej skomplikuje"

Spowolnienie gospodarcze, wyższe koszty pracy, a także wymagająca nowych kompetencji cyfryzacja - takie opinie pojawiają się coraz częściej. Jak wpłynie to na polski rynek pracy i czy pomoże pracodawcom borykającym się z deficytem kadrowym?

Firmy czekają zmiany. "Rynek pracownika nie skończy się, ale raczej skomplikuje"
Aż 46 proc. pracowników spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w 2020 r. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak wynika z najnowszego „Monitora Rynku Pracy” firmy Randstad, aż 46 proc. pracowników spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w 2020 r.
  • Obawy mają również pracodawcy. Po raz pierwszy od 5 lat odsetek firm prognozujących redukcję zatrudnienia przekroczył 10 proc. (Randstad „Plany Pracodawców”).
  • Tymczasem przed pracodawcami stoi także inne wyzwanie - cyfryzacja, która wymaga nowych kompetencji.
  • O sytuacji na rynku pracy, a także wpływie cyfryzacji na proces kształcenia będziemy rozmawiać podczas konferencji EEC Trends, która odbędzie się 25 lutego 2020 r. w Warszawie. Tutaj można się zarejestrować.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w listopadzie 2019 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5 proc. w październiku. Z kolei według metodologii Eurostatu bezrobocie wyniosło w Polsce 3,2 proc. Niższe było tylko w Czechach (2,2 proc.) i w Niemczech (3,1 proc.).

- W moim przekonaniu okres stopniowego spadku bezrobocia już mamy za sobą. W najbliższych miesiącach będzie ono powoli rosło, choć – z uwagi na sytuację m.in. demograficzną, poziom konsumpcji wewnętrznej, utrzymujące się niezależnie od sytuacji gospodarczej w Niemczech duże zapotrzebowanie na pracę - raczej nie przekroczy 6 proc. Jestem w tym względzie optymistką i szacuję, że rok 2020 zamkniemy bezrobociem na poziomie 5,5-5,7 proc. – szacuje Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Braki kadrowe są zauważalne w wielu branżach. Według "Barometru Zawodów 2020" przykładowo w województwie lubuskim, śląskim, dolnośląskim i łódzkim żadna profesja nie znalazła się na liście zawodów nadwyżkowych. Z kolei w województwie małopolskim, mazowieckim, opolskim, podlaskim czy pomorskim do nadwyżkowych zawodów w 2020 r. będą należeć tylko ekonomiści.

Źródło: Barometr Zawodów 2020
Źródło: Barometr Zawodów 2020

Coraz mniej optymizmu

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Firmy czekają zmiany. "Rynek pracownika nie skończy się, ale raczej skomplikuje"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Piotr 2020-01-17 12:41:27

    Ty chyba nic nie wiesz o cykliczności rynku pracy, albo jesteś klakierem ;)) Zobaczysz co się zacznie dziać od kwietnia !! Jeżeli mamy mieć wzrost gospodarczy na poziomie ok. 3,5 % to myślisz że zrobią to roboty czy kolejna fala nowych pracowników ?? Co będzie jak otworzy się niemiecki rynek pracy i wyjedzie ok. 100 tys. pracownikow z Ukrainy itd. ?? Filozofie biznesu... ;))

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA