×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Firmy chętnie przyjmują, a nawet zachęcają pracowników do powrotów

Zjawisko reboardingu jest coraz bardziej powszechne. Trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że pracodawcy chętniej przyjmują pracowników "bumerangów". Czy warto?

Firmy chętnie przyjmują, a nawet zachęcają pracowników do powrotów
Firmy chętnie przyjmują, a nawet zachęcają pracowników do powrotów. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Firmy coraz chętniej przyjmują pracowników "bumerangów" - zjawisko reboardingu zyskuje na popularności.
  • Wpływa na to między innymi coraz krótszy okres zatrudnienia w ramach jednej organizacji, wąski rynek specjalistów, a także większa otwartość pokolenia millenialsów na zmiany.
  • Nawet jeśli powrót pracownika odbywa się po kilku latach, to nadal taka osoba łatwo adaptuje się w firmie. To oszczędność czasu i pieniędzy.

Otwarcie się firm na byłych pracowników, tzw. bumerangów, może okazać się doskonałym ruchem, zwłaszcza że kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami na rynku pracy brakuje. Z „Monitoru Rynku Pracy” firmy Randstad wynika, że co piąta osoba w czwartym kwartale 2019 r. zmieniła pracodawcę. Z kolei Barometr Rynku Pracy firmy Work Service pokazuje, że połowa pracodawców (49,7 proc.) ma problem ze znalezieniem kompetentnych pracowników. 

- Patrząc na wyzwania, jakie stoją przed przedsiębiorcami, liczne zmiany prawne, utrzymujące się cały czas niskie bezrobocie, starzejące się społeczeństwo, wydaje się, że rąk do pracy wciąż jest zbyt mało. Dodatkowo cały czas rosną wyzwania wokół rekrutacji: brak odpowiednich dla danej branży kompetencji, nieznajomość firmy, wysokie oczekiwania płacowe kandydatów, zwłaszcza tych stawiających swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Według raportu Hays, ponad połowa firm (przebadano ponad 5700 organizacji w Polsce) ma niewystarczające zasoby kompetencyjne niezbędne do realizacji celów biznesowych i budowania przewagi konkurencyjnej. Jednocześnie zasoby te są tożsame z tymi, które są aktualnie najtrudniejsze do pozyskania. To wszystko powoduje coraz większą otwartość firm i działów HR na powrót byłych pracowników. To w końcu gotowy, kompetentny, znający organizację zasób - ocenia Renata Grelewicz, konsultant kariery Lee Hecht Harrison Polska.

Czytaj też: Firmę poznaje się po tym, jak żegna się z pracownikami. Pomóc może offboarding

W podobnym tonie wypowiada się Anna Tietianiec, ekspert rynku pracy w agencji rekrutacyjnej Manpower, która potwierdza, że zjawisko reboardingu jest coraz bardziej powszechne. Wpływa na to między innymi coraz krótszy okres zatrudnienia w ramach jednej organizacji, wąski rynek specjalistów, a także większa otwartość pokolenia millenialsów na zmiany.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Firmy chętnie przyjmują, a nawet zachęcają pracowników do powrotów
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jo 2020-03-11 09:52:04

    Przestancie pierdolić głupoty. To wszystko NIE Prawda co wypisujecie. Wróciłam po to żeby znowu wyjechać. Tak dobrze jest w tym polskim kurwidołku.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA