Firmy chcą zatrudniać, ale głównie do wykonywania prostych prac

• W woj. świętokrzyskim objęto badaniem niemal 1/3 prywatnych firm, zatrudniających powyżej dziewięciu osób.
• Niemal 90 proc. z nich chce zatrudnić nowych pracowników, a głównym powodem jest zamiar poszerzenia prowadzonej działalności.
• Większość poszukuje jednak osób do wykonywania prostych prac. Zaledwie 5 procent potrzebuje specjalistów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy chcą zatrudniać, ale głównie do wykonywania prostych prac

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MIW

9 lip 2016 9:46


Pracownicy bez specjalistycznych kwalifikacji, niezbędni do wykonywania prostych prac oraz operatorzy urządzeń przemysłowych, są najbardziej pożądani przez pracodawców w woj. świętokrzyskim - wynika z ostatnich badań Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Na potrzeby badania analizowano dane uzyskane w niemal 1/3 prywatnych firm regionu, zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Jak wynika z danych zaprezentowanych niedawno w Kielcach, 37 proc. świętokrzyskich przedsiębiorstw planuje zmiany kadrowe do końca 2017 r. 88 proc. z nich chce zatrudnić nowych pracowników, a głównym powodem jest zamiar poszerzenia prowadzonej działalności.

Najbardziej poszukiwani są operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (26 proc. planowanego zatrudnienia) oraz pracownicy wykonujące proste zajęcia (25 proc.). Niewielkie jest zapotrzebowanie na specjalistów (5 proc.).

Osób do wykonywania prostych prac, będzie szukała średnio co druga firma.

- Zdecydowanie większe w porównaniu do reszty Polski zapotrzebowanie na robotników bez większych kwalifikacji, jest trochę niepokojącym sygnałem, szczególnie w kontekście prób specjalizacji gospodarczych regionu - ocenił Rafał Stawiarz z firmy, która realizowała badanie na zlecenie kieleckiego WUP.

Zdaniem Stawiarza, małe zapotrzebowanie na specjalistów wynika z charakteru profili świętokrzyskich przedsiębiorstw.

- To jest trochę zamknięte koło, bo specjaliści stąd wyjeżdżają. A jeśli ich nie ma i zostają osoby mniej wyspecjalizowane, to wówczas jesteśmy mniej atrakcyjnym ośrodkiem dla inwestycji - zauważył.

Jak wynika z badań, ok. 1/3 pracodawców w regionie ma problem z pozyskaniem nowych pracowników. Najczęstszą przyczyną problemów w rekrutacji jest niespełnienie oczekiwań pracodawców przez kandydatów (77 proc. odpowiedzi). Według Stawiarza, można przypuszczać, że bezrobotni w regionie nie znajdują pracy także dlatego, bo nie odpowiadają im oferowane przez pracodawców słabe warunki zatrudnienia.

Zdaniem Pawła Lulka z WUP, największego potencjału wzrostu gospodarczego w woj. świętokrzyskim upatruje się w ramach branż określonych jako inteligentne specjalizacje regionu.

To gałęzie gospodarki, w myśl których jest kształtowany rozwój województwa. Określono je m.in. w Regionalnej Strategii Innowacji z 2014 r. Są to: przemysł metalowo-odlewniczy, zasobooszczędne budownictwo, nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo spożywcze, turystyka zdrowotna i prozdrowotna, branża targowo-kongresowa, zrównoważony rozwój energetyczny oraz technologie informacyjno-komunikacyjne.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.