65 proc. pracodawców z sektora usług biznesowych (BSS) spodziewa się w br problemów z rekrutacją - wynika z raportu płacowego firmy Hays Poland. Prognozowany wzrost zatrudnienia w branży ma wynieść ok. 6,1 proc.

- Aż 98 proc. pracodawców zaplanowało rekrutacje na rok 2022, a 65 proc. z nich spodziewa się trudności w tym zakresie -wynika z raportu firmy Hays Poland.
- W konsekwencji, pracodawcy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu w rosnącym stopniu muszą odpowiadać na realne potrzeby swoich pracowników - czytamy.
- Pracodawcy z branży jako czynniki pomagające firmie pozyskać niezbędnych pracowników najczęściej określają stabilność zatrudnienia (54 proc.), ciekawe projekty i wyzwania (48 proc.) oraz dostęp do rozwiązań pracy elastycznej (44 proc.) - wynika z analizy.
Powołując się na dane Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych, napisano, że w pierwszej połowie 2022 roku liczba osób zatrudnionych w sektorze SBB osiągnie poziom 377 tys., co będzie stanowić wzrost rzędu 6,1 proc. rok do roku. Wskazano, że zrost zatrudnienia ma związek ze stałym napływem nowych inwestorów oraz planowanym rozwojem kadr w już istniejących organizacjach.
"Polska przestaje być postrzegana jako rynek niskich kosztów zatrudnienia, a coraz częściej - przez pryzmat wysokiego poziomu innowacyjności. Rzeczone innowacje przyczyniają się do lokowania w tutejszych centrach kolejnych stanowisk decyzyjnych, ale także do dalszego wzmacniania pozycji Polski na mapie nowoczesnych usług dla biznesu" - czytamy w raporcie Hays Poland.
"Firmy chętniej podejmują więc decyzje o dalszym rozwoju zespołów i funkcji, a na polskim rynku pojawiają się nowe inwestycje. Adresując potrzeby związanie z zatrudnieniem, pracodawcy podwyższają wynagrodzenia. W 2021 zaobserwowaliśmy wzrost rzędu 6 proc. rok do roku, natomiast doświadczeni eksperci mogli liczyć nawet na podwyżki na poziomie 15-20 proc." - wskazał cytowany w informacji client director w Hays Poland Mateusz Zalewski.
Czytaj też: Firmy chcą rekrutować pracowników. Ale mogą mieć problem

KOMENTARZE (0)