×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Fatalna sytuacja w firmach. "Potrzeba jest natychmiastowa"

 • jk
 • 30 maj 2022 15:38

– Należy powiedzieć to jasno i wyraźnie. Polski rynek pracy potrzebuje mężczyzn. To jest potrzeba wręcz natychmiastowa. Najsilniej odczuwana przez transport, który od miesięcy boryka się z brakami kadrowymi. Firmy transportowe płacą nawet 30 proc. więcej niż jeszcze rok temu, byle ktoś był gotowy do pracy – ocenia Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, ekspert ds. rynku pracy, prokurent w spółce Idea HR Group.

Fatalna sytuacja w firmach. "Potrzeba jest natychmiastowa"
Branża transportowa od miesięcy boryka się z brakami kadrowymi (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Jak mówią specjaliści z rynku pracy, w ostatnich miesiącach zniknęła spora liczba mężczyzn, co mocno odczuwają budownictwo, przemysł, logistyka i transport. Rynek wspierany jest przez kobiety, ale to nie zawsze spełnia oczekiwania poszczególnych sektorów gospodarki.

– Wojna z natury rzeczy przynosi pewną feminizację rynku pracy. Widzimy to już teraz w Polsce. Mam jednak wrażenie, że wciąż trudno jest załatać dziurę kadrową, która powstała po 24 lutego i nie jesteśmy w stanie tego zrobić jedynie polskimi rękoma – mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, ekspert ds. rynku pracy, prokurent w spółce Idea HR Group. 

W szczytowym momencie w Polsce znajdowały się blisko 3 miliony uchodźców wojennych z Ukrainy. Zdecydowana większość z tych osób to kobiety, dzieci i osoby starsze. Wiele osób z Ukrainy niemal natychmiast było gotowych do podjęcia pracy. Barierą bywał język, czasem także problemy natury socjalnej, np. brak stałego miejsca zamieszkania, niepewna sytuacja rodzinna czy konieczność opieki nad dziećmi. Obecnie jednak wiele kobiet już podejmuje pracę. Problem polskiego rynku pracy jest jednak zupełnie inny.

– Należy powiedzieć to jasno i wyraźnie. Polski rynek pracy potrzebuje mężczyzn. To jest potrzeba wręcz natychmiastowa. Najsilniej odczuwana przez transport, który od miesięcy boryka się z brakami kadrowymi. Firmy transportowe płacą nawet 30 proc. więcej niż jeszcze rok temu, byle ktoś był gotowy do pracy. Mamy mnóstwo ofert z budownictwa, gospodarki morskiej, rolnictwa czy sektora przemysłowego oraz hal magazynowych. Mężczyźni są pilnie poszukiwani, bo wojna zdmuchnęła z naszego rynku pracy migrantów ekonomicznych. Wiele firm od 24 lutego nie może dojść do równowagi kadrowej – mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak.

– Rozmawiałam ostatnio z właścicielem firmy transportowej, który pilnie poszukuje pracowników. Firma oferuje transport mebli w Szczecinie i okolicach. Sytuacja kadrowa jest tak fatalna, że ten człowiek zakasuje rękawy i w białej koszuli wnosi klientom meble. Taka sytuacja jest zapewne w wielu firmach – podkreśla Dorota Siedziniewska-Brzeźniak.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (68)

Do artykułu: Fatalna sytuacja w firmach. "Potrzeba jest natychmiastowa"
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jack 2022-06-05 17:19:22

  Hahaha co za brednie ,że Ukrainki wzięły się do pracy. Przeszkody językowe przy pakowaniu kartofli,czy przy sprzątaniu ,powstrzymują te panie od wzięcia się za robotę? W Bułgarii nie odpowiadało tym uchodźcom ,zakwaterowanie w rzędowych ośrodkach wypoczynkowych bo były w głębi kraju,za nic nie chcieli opuścić wynajętych przez rząd hoteli na wybrzeżu.Roszczeniowe społeczeństwo zdeprawowane przez stuletnie komunistyczne rządy. Pokolenia albo dwóch trzeba ,żeby można było nazwać to cywilizacją

 • Maria 2022-06-04 21:29:47

  Moja córka ponad szuka pracy,dziesiątki wysłanych Cv.,jest rzekoma praca i nikt na składaną ofertę nie odpowiada-cisza. Jest załamana, Może ktoś, mnie oświeci czym to jest spowodowane, brak logiki,spójności. Chciałbym jej pomóc, nie wiem jak????Kłania się Kraków.

  • Wiosenka 2022-06-06 10:57:15

   Dla nas nie ma nic, wszystko dla uchodźców.Niczym nie zachęcają do pozostania w kraju,ani zarobkami,ani ofertami.Moj syn nie czekał i nawet nie próbował tu szukać pracy na wakacje.Odrazu załatwił za granicę,za porządne pieniądze pracować.Wiadomo jak płacą swoim,ale już obcy dostanie porządne wynagrodzenie,do tego zakwaterowanie i cały pakiet bonusów.

 • Kolo 2022-06-02 00:39:49

  A ja tam dałem sobie spokój z tym transportem, za niskie stawki, za małe zarobki, niska podstawa, nie warto znalazłem sobie robotę pod domem i nie narzekam, kartę do tacho wyrzuciłem.

 • Daniel 2022-06-01 18:14:06

  W 2020 zrobiłem C +E itd. Naczytałem się o brakach kierowców. Około 50 cv wysłanych, nik nie odezwał się. Gdzie nie zadzwoniłem każdy chciał doświadczenie...

 • J 6 2022-06-01 14:18:41

  To gdzie pracodawcy w transporcie daja okolo 30% wiecej? Mozna prosic o liste?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA