×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Fala odejść na horyzoncie. Blisko połowa pracowników ma dość

 • jk
 • 21 lip 2022 14:06

Prawie połowa (43 proc.) pracowników zamierza w ciągu roku zmienić pracę, to ponad sześciokrotny wzrost w porównaniu do 2021 r. Widzą to pracodawcy - 68 proc. przyznaje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się fluktuacja kadr. Takie wnioski płyną z badania EY "Work Reimagined 2022".

Fala odejść na horyzoncie. Blisko połowa pracowników ma dość
Z pracy najchętniej odchodzą dwa pokolenia – zoomersi (pokolenie Z) oraz millenialsi (pokolenie Y) – w obu grupach wiekowych prawie połowa, bo 48 proc., ma takie plany (Fot. Johnny Cohen/Unsplash)
REKLAMA
 • Pracownicy wciąż chcą piąć się po szczeblach kariery, by lepiej zarabiać, a pracodawcy są wstrzemięźliwi w podwyżkach.
 • Z pracy najchętniej odchodzą dwa pokolenia – zoomersi (pokolenie Z) oraz millenialsi (pokolenie Y) – w obu grupach wiekowych prawie połowa, bo 48 proc., ma takie plany.
 • Dla 35 proc. pracowników najważniejsza jest możliwość otrzymania podwyżki. Tymczasem jedynie 18 proc. pracodawców uważa, że podwyżki mogą pomóc w zmniejszeniu rotacji w firmie.

Jednym z głównych elementów wpływających na rynek pracy jest w tym momencie zjawisko zwane Wielką Rezygnacją – pokazuje badanie EY Work Reimagined 2022. Prawie połowa pracowników ankietowanych przez EY na świecie (43 proc.) twierdzi, że zamierza w ciągu roku zmienić pracę. To ponad sześciokrotny wzrost w porównaniu z 2021 r., kiedy taką chęć wyrażało tylko 7 proc. badanych.

Z pracy najchętniej odchodzą dwa pokolenia – zoomersi (pokolenie Z) oraz millenialsi (pokolenie Y) – w obu grupach wiekowych prawie połowa, bo 48 proc., ma takie plany. Najczęściej są to pracownicy sektora technologii (56 proc.), nieruchomości i budownictwa (53 proc.), usług profesjonalnych (46 proc.) oraz finansowych (45 proc.).

Na rynku polskim, analogicznie, 36 proc. respondentów aktywnie szuka nowej pracy, a 44 proc. myśli o jej zmianie. Dla 65 proc. poszukujących główną motywacją jest wysokość zarobków – takie są wnioski z badania EY "Przedsiębiorstwa w Polsce wobec pandemii Covid-19".

Nie tylko Wielka Rezygnacja to problem

Warto także przytoczyć wyniki firmy Tools, z których wynika, że za pojęciem Wielkiej Rezygnacji kryje się nie tylko odejście z firmy. To również bardziej subtelne sygnały, jak zniechęcenie czy obniżona motywacja. Respondenci przyznali, że są one powszechne - ponad 60 proc. działów HR odpowiedziało, że często lub bardzo często obserwowało w ostatnim czasie zniechęcenie i spadek motywacji wśród współpracowników. Podobne zdanie ma 41 proc. menedżerów i 34 proc. zarządów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Fala odejść na horyzoncie. Blisko połowa pracowników ma dość
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • PanieZHRzomthebestXD 2022-07-23 10:08:34

  Wielka rezygnacja dotyczy USA, badania przytoczone również. Porówanie rynku pracy USA 1:1 do naszego jest bez sensu. Ale czego sie spodziewac po portalu pudelko podobnym XD

 • Kamil 2022-07-22 17:20:58

  Naj lepsze teksty są typu " firma ma.duze koszty " , " firmy nie stać na podwyżkę " a ty doskonale wiesz że wydają grube pieniążki na głupoty . Rozmawiając z księgowym który ci mówi że 500tys różnicy w fakturach to nic wielkiego xD (...) ludzie czas zostawić patologiczna Polskę i jechać w świat :) pozdrawiam serdecznie

 • Alwaro 2022-07-22 16:14:06

  Hehe narzekają na brak ludzi kierowców ce jak ja ale zatrzymali myślenie na 2000r i pebsjie myślą że my tu przyszli harytatywnie to mówię poco jeździć jak w biedrace płacą tyle co ty mi i za 8 h a nie za 14 to mlaskal a ja po 16 latach no to sajonara jak nie masz na podwyżki to zamknij firmę i wszyscy odeszli niech se szuka frajera jeden z 2

  • Alvaro 2022-07-22 17:08:39

   Najpierw naucz się pisać, bo nic nie rozumiem. Typowy tirowiec.

 • Robert 2022-07-22 14:40:58

  Moi znajomi którzy wzięli kredo na mieszkanie każdy bez wyjatku zwolnił się z obecnej pracy w Polsce i wyjechał za granicę lub jest w trakcie realizacji takiego planu.. Co jest smutne :(

 • Zrezygnowany Inżyniero 2022-07-22 13:58:56

  Ten Portal to działa jak Sinusoida. Najpierw opowiadają Ci Jakie słabe ludzie piszą CV i jak tu kogoś wybrać spośród tej "rzeszy półgłówków", a następnie dwa artykuły później dowiadujesz się, że i tak ludzie generalnie mają wyj....e na pracę i w zasadzie to...po co pracować?! Rozumiem, że przewrotnie miało nas to ....zmotywować??

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA