Fakty i mity o CV: Co pomaga, a co przeszkadza rekruterom?

CV na jedną stronę, koniecznie ze zdjęciem i graficznym opracowaniem - czy to rzeczywiście pomaga w rekrutacji?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Fakty i mity o CV: Co pomaga, a co przeszkadza rekruterom?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

26 maj 2015 14:40


CV maksymalnie na jedną stronę czy kreatywna oprawa graficzna życiorysu to jedne z najczęstszych mitów na temat CV. Nie tylko nie pomagają w znalezieniu pracy ale są zmorą samych rekruterów. Duża część poszukujących pracy zbyt dużą wagę przykłada również do zdjęcia zamiast koncentrować się na merytoryce.

Mit nr 1: CV na jedną stronę

Jak pokazują wyniki raportu Pracuj.pl „CV okiem rekruterów”, aż połowa Polaków uważa, że dobre CV to jednostronicowe CV. Tylko 4% zdaje sobie sprawę, że ilość stron powinna zależeć od posiadanego doświadczenia. Rekruterzy pytani o objętość CV, zwracają uwagę, że jego długość powinna zależeć od doświadczenia kandydata.

Czytaj też: Na jakie elementy CV zwracają uwagę rekruterzy?

- CV na jednej stronie to mit. Nawet, jeśli dokument ma 3 strony, ale zawiera istotne – w odniesieniu do danego profilu stanowiska - informacje, to nadal jest ono wartościowe i z pewnością poświęcę mu swój czas – tłumaczy Joanna Przybylska z Sigmar Recruitment Poland.

- W zasadzie nie możemy mówić o optymalnej długości życiorysu zawodowego. Jest to kwestia indywidualna i zmienia się w zależności od doświadczenia zawodowego i stażu pracy. Dłuższe CV przesyłać więc będą najczęściej pracownicy o ugruntowanej pozycji na rynku, z bogatą historią zatrudnienia – komentuje Jolanta Toton, Grafton Recruitment.

Inaczej będzie więc wyglądało CV osoby rozpoczynającej swoją karierę zawodową, a inaczej pracownika z wieloletnim stażem, który zdecydował się na zmianę pracy. Konieczne jest pokazanie potencjalnemu pracodawcy, z jakimi obowiązkami i zadaniami mieliśmy styczność i jak prowadzimy swoją karierę zawodową.

Mit nr 2: Czym bardziej kreatywne CV tym lepiej

Wbrew częstym opiniom kreatywne CV nie pomogą kandydatom w znalezieniu pracy ale wręcz utrudnią pracę rekruterom. Kandydat ubiegający się o pracę powinien zaprezentować swoje doświadczenie w przystępnej formie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.