PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Fachowcy dyktują teraz warunki. Chcą zarabiać jak inżynierowie

- Często pytanie o wysokość oferowanego wynagrodzenia jest pierwszym, jakie pracownicy fizyczni zadają w trakcie aplikowania do firmy. W obszarach produkcyjnych jest to ważny, a może nawet decydujący czynnik podczas poszukiwania czy zmiany pracy. Fachowcy, jak spawacze czy lakiernicy, którzy są w naszej branży niezwykle pożądani - a niestety zmagamy się z ich dużym niedoborem na rynku pracy - często oczekują wynagrodzenia na poziomie specjalisty czy inżyniera - mówi Joanna Cesarz, dyrektor HR w Wielton Polska, firmie produkującej naczepy, przyczepy i zabudowy samochodowe.

Fachowcy dyktują teraz warunki. Chcą zarabiać jak inżynierowie
Joanna Cesarz, dyrektor HR w Wielton Polska (Fot. mat. pras.)
REKLAMA
 • Pandemia nie zmieniła rynku pracy - nie powróciliśmy do rynku pracodawcy. 
 • Pozyskanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów - inżynierów, konstruktorów, technologów - w dalszym ciągu jest wyzwaniem.
 • Niełatwo także pozyskać pracowników obsługujących czy programujących roboty. Są oni niezwykle pożądani na rynku pracy, głównie ze względu na fakt, że jest ich niewielu i muszą posiadać wysokie kompetencje.

Jak wygląda w tej chwili sytuacja na rynku pracy?

Joanna Cesarz, dyrektor HR w Wielton Polska: - Wbrew wcześniejszym obawom skutki pandemii nie są wyraźnie odczuwalne na rynku pracy. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy transport był bardzo ważną gałęzią gospodarki, a co za tym idzie - zapotrzebowanie na produkcję naczep i przyczep nieustannie rośnie. Mamy wiele zamówień, którym musimy sprostać, dlatego zatrudnienie w naszej organizacji stale wzrasta i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Duże zapotrzebowanie oraz zaskakująco niski poziom bezrobocia stanowią nie lada wyzwanie dla nas, HR-owców.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Coraz częściej mówi się, że nie mamy już rynku pracownika, ale rynek specjalisty. Podziela pani tę opinię - czy faktycznie trudno o nich na rynku pracy?

- W marcu 2020 r. wszyscy spodziewaliśmy się, że ten trend się odwróci i będziemy świadkami powrotu do rynku pracodawcy. Tak się jednak nie stało i mierzymy się z podobną sytuacją, jak przed pandemią. Pozyskanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów - inżynierów, konstruktorów, technologów - w dalszym ciągu jest wyzwaniem.

Konkurujemy na rynku z pracodawcami z dużych aglomeracji. Zachęcenie do relokacji do mniejszej miejscowości, jak nasza, wymaga kreatywności i dużej otwartości na potrzeby potencjalnych kandydatów. Ponownie odnotowujemy rynek kandydata, a to oznacza, że nasze starania, by pozyskać kompetentną kadrę, są bardzo zintensyfikowane.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Fachowcy dyktują teraz warunki. Chcą zarabiać jak inżynierowie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ala 2021-12-02 11:38:36

  Znalezienie faktycznych specjalistów, czy też umiejętność "wyłonienia" ich z szeregu firmy potrafi być prawdziwym wyzwaniem, ale są to osoby, które zdecydowanie mają prawda domagać się podwyżki pensji. Notabene polecam program SkillBox, który jest matrycą kompetencji pozwalającą usprawnić pracę działów HR i zaplanować, ocenić ścieżkę rozwoju pracownika.

  • Tomek 2021-12-09 12:00:39

   Tak, zgadzam się. Skillbox idealnie nadaje się do monitorowania kompetencji pracowników i pomaga w wystawianiu ocen okresowych :)

 • Zyta1 2021-08-02 07:43:24

  Fachowcy są bardzo potrzebni na współczesnym rynku pracy - dlatego wynagrodzenia dla nich rosną. Ja kończąc Studium Pracowników Medycznych i Społecznych pracowałam już na bardzo dobrym stanowisku.

 • Proste 2021-07-15 10:37:04

  A o co mają pytać,? Pracuje się dla pieniędzy. Pracownik fizyczny wykonuje powtarzalną, nudną, często ciężką pracę, która nie daje satysfakcji. Jedyna motywacją są więc pieniądze.

 • piwosz 2021-07-15 09:06:08

  brawo Wielton, mało która polska firma w swojej branży znaczy tyle, co oni. o ile pamiętam top3 Europy i top10 świat.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA