Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, konkurs na prezesa: Marek Belka i Sum Chakrabarti walczą o stanowisko

• 11 maja zostanie wybrany prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).
• O stanowisko ubiega się dwóch kandydatów: dotychczasowy szef, Brytyjczyk Sum Chakrabarti oraz prezes NBP Marek Belka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, konkurs na prezesa: Marek Belka i Sum Chakrabarti walczą o stanowisko

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

10 maj 2016 12:34


Kadencja Belki na stanowisku szefa NBP wygasa w czerwcu 2016 r. W marcu wiceminister finansów Leszek Skiba złożył jako przedstawiciel Polski w Radzie Gubernatorów EBOR podpis pod kandydaturą Belki, co oznacza oficjalne zgłoszenie prezesa NBP.

Jego kontrkandydatem jest kierujący EBOiR od 2012 roku Brytyjczyk o hinduskich korzeniach Suma Chakrabarti, który aktywnie zabiega o kolejną kadencję. Według Reutersa Chakrabartiemu, który wcześniej był wysokim urzędnikiem w brytyjskim Ministerstwie Sprawiedliwości, oprócz poparcia Wielkiej Brytanii udało się zdobyć także głosy wielu kluczowych stolic, w tym Francji.

W pełnym konkretnych zapowiedzi liście poświęconym wizji kolejnej kadencji Chakrabarti opisał swoje plany na kolejne cztery lata prezesury EBOR. Zapowiedział m.in. kontynuowanie wsparcia Ukrainy i Grecji, zaangażowanie w rozwiązanie kryzysu migracyjnego, inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne i ponadgraniczną infrastrukturę, oraz troskę o zachowanie najwyższego ratingu AAA, jakim cieszy się instytucja.

Czytaj tez: Adam Glapiński kandydatem na szefa NBP

Belka natomiast podkreślał, że jego priorytetem jest wysoka jakość udzielanej pomocy oraz bliższa współpraca z Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Jego zdaniem właśnie obchodzone 25-lecie banku jest doskonałą okazją, by przemyśleć sposób działania banku, który w swoje wartości ma wpisane wspieranie demokracji, a także, by na jego czele stanął po raz pierwszy przedstawiciel byłego bloku wschodniego.

"Wybór przedstawiciela kraju działania EBOiR będzie jasnym sygnałem uznania dla naszego wspólnego sukcesu" - napisał Belka w liście.

Wyboru dokona Rada Gubernatorów, w której reprezentowanych jest 67 udziałowców banku. Zwycięzca musi zyskać poparcie co najmniej 34 udziałowców (zwykła większość) oraz ponad połowę przysługujących im głosów ważonych. Głosowanie jest tajne i ma potrwać ok. godziny.

Według wiceministra Skiby pomysł zgłoszenia Belki na szefa EBOiR w 25-lecie jego powstania pochodzi od Niemców, co wzmacnia jego kandydaturę. Mówił, że we wspieraniu Belki aktywni byli różni członkowie rządu, m.in. wicepremier Mateusz Morawiecki. "Myślę, że szanse Marka Belki są większe niż 50 procent" - oceniał w marcu, pytany przez PAP o szanse polskiego kandydata.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.