×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Elżbieta Rafalska: Największe wyzwanie to poprawa sytuacji osób długotrwale bezrobotnych

  • Autor: PAP/JS
  • 22 gru 2017 15:50

Dane GUS o bezrobociu są kolejnym dowodem na siłę polskiego rynku pracy - powiedziała  minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zaznaczyła, że największym wyzwaniem jest poprawa sytuacji osób długotrwale bezrobotnych.

Elżbieta Rafalska: Największe wyzwanie to poprawa sytuacji osób długotrwale bezrobotnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,5 proc. wobec 6,6 proc. w październiku. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1067,7 tys. wobec 1069,5 tys. osób przed miesiącem.

Rafalska zwróciła uwagę, że stopa bezrobocia w listopadzie podana przez GUS jest niższa od danych ministerstwa (6,6 proc.). "Listopad był kolejnym miesiącem spadku stopy bezrobocia w stosunku do bardzo dobrego października. A w stosunku do poziomu sprzed roku obniżyła się o 1,7 pkt. proc. To rekordowo niski poziom bezrobocia, ponieważ spadek stopy w listopadzie jest zjawiskiem wyjątkowo rzadkim. Jest to kolejny dowód na siłę polskiego rynku pracy" - mówiła.

"Dane jednoznacznie wskazują, że zawdzięczamy to mniejszej skali zwolnień w gospodarce. Jest też wpływ - znacznie mniejszy, ale jest - reformy emerytalnej" - dodała minister. Podkreśliła jednak, że tylko 40 proc. osób, które zdecydowały się na odejście na emeryturę, było aktywnych zawodowo. Zwróciła uwagę również, że z danych wynika, iż coraz mniej osób rejestruje się w urzędzie pracy jako bezrobotni.

Rafalska podkreśliła, że w listopadzie zazwyczaj kończą się prace sezonowe. "Biorąc pod uwagę sezonowość, w miesiącach zimowych kończą się te prace. Szczególnie w branżach, które są uzależnione od warunków atmosferycznych np. budownictwo, rolnictwo, turystyka" - wyjaśniała.

Szefowa MRPiPS zaznaczyła, że największym obecnie wyzwaniem jest aktywizacja długotrwale bezrobotnych. "Naszym największym wyzwaniem, w zakresie walki z bezrobociem, jest poprawa warunków osób, które znajdują się w szczególnej sytuacji. To są osoby oddalone od rynku pracy, mówię tu o długotrwale bezrobotnych, bez kwalifikacji zawodowych. Te osoby najtrudniej skutecznie aktywizować. Ale kiedy jak nie teraz? Tylko w tak dobrej sytuacji mogą one znaleźć zatrudnienie" - oświadczyła.

Jak przewidywała minister, w ciągu trzech najbliższych miesięcy stopa bezrobocia może utrzymać się na obecnym poziomie lub niewiele wzrosnąć. "To zależy od warunków pogodowych, póki co była ciepła jesień i nie ma mrozów" - mówiła. Jej zdaniem, najpóźniej na początku II kwartału liczba bezrobotnych powinna spaść poniżej miliona.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Elżbieta Rafalska: Największe wyzwanie to poprawa sytuacji osób długotrwale bezrobotnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • bezrobocie dobrej zmiany 2018-01-04 16:54:34

    To o czym Pani mówi nie jest prawdziwym obrazem rzeczywistego bezrobocia w Polsce, gdyż wiele młodych osób z wyższym wykształceniem nie jest zarejestrowanych, gdyż nie wierzą w żadną pomoc urzędów pracy oraz nie godzą się na poniżanie pracowników urzędów pracy. Urzędy te są niepotrzebne i winny być zlikwidowane!!Młodzi ludzie mimo znajomości języków i dobrego wykształcenia w Polsce nie mają jakichkolwiek szans na pracę bez znajomości, a składane podania i rekrutacje to sztuczna fikcja n naszych warunkach. Znam osoby poszukujące pracy od ponad roku i co - bez rezultatu, a pomocy żadnej. Tak więc to niskie w mniemaniu Pani minister bezrobocie to propaganda sukcesu na potrzeby ciemnego ludu. Nie dziwi mnie ,że ci ludzie w końcu wyjadą z Polski.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA