- Autor: PAP/AT
- •31 mar 2017 8:49
Nie mamy potwierdzenia, żeby kobiety rezygnowały z pracy, dezaktywizowały się z powodu 500 plus. Natomiast jeżeli zdarzają się przypadki, że kobieta rezygnuje z części zatrudnienia i pracuje w niepełnym wymiarze, to moim zdaniem jest to na pewnym etapie jej życia dobra sytuacja, bo pozwala godzić pracę zawodową z obowiązkami rodzinnymi i opieką nad dziećmi - mówi szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

• 500 plus to program przełomowy, nie tylko w wymiarze finansowym, ale także pod względem skali oddziaływania i celów, jakie osiągnął - mówi szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
• Program spowodował znaczną redukcję ubóstwa wśród rodzin wielodzietnych i wzrost liczby dzieci, które przechodzą na świat - wyjaśnia.
• Kluczowe elementy, które mają wpływ na skutki finansowe, nie ulegną zmianie, są gwarantowane - zaznacza.
• Na pewno będziemy doprecyzowywać pojęcia utraty dochodu - dodała.
Program 500 plus kończy właśnie rok. Czy w związku z jego realizacją coś Panią zaskoczyło?
Elżbieta Rafalska: Kilka rzeczy pozytywnie mnie zaskoczyło. Na przykład skala tzw. marnotrawienia środków. Jest ona bardzo niska, bo wynosi zaledwie 0,03 promila. Choć muszę podkreślić, że ja nigdy nie podzielałam obaw, że skala marnotrawienia będzie duża. Cieszę się również, że wydatki są kierowane np. na edukację, na dodatkowe zajęcia, na wakacje. Spodziewałam się, że będą to głównie wydatki bieżące, nie tak precyzyjnie adresowane do dzieci.
Ile rodzin obecnie korzysta z programu?
Z programu korzysta 2 mln 560 tys. rodzin, dzieci jest w tych rodzinach znacznie więcej - 3 mln 820 tys. W tym jest spora, bo ponad 63-procentowa grupa dzieci z terenów wiejskich. Ogólnie program wspiera 55 proc. wszystkich polskich dzieci do 18 roku życia.
Czytaj też: Rafalska: To nieprawda, że wskutek 500 Plus kobiety odchodzą z pracy
Program "Rodzina 500 plus" bezsprzecznie zasłużył sobie na to, żeby mówić o nim: przełomowy. Przełomowy nie tylko w wymiarze finansowym, ale także pod względem liczebności, skali oddziaływania; przełomowy, jeśli chodzi o cele, jakie osiągnął - mówię tu o znacznej redukcji ubóstwa bezwzględnego wśród dzieci i młodzieży, wśród rodzin wielodzietnych, obniżeniu również ubóstwa relatywnego, a także inwestycji w kapitał ludzki. No i coś, co mnie najbardziej cieszy, na co najdłużej czekałam - wzrost liczby dzieci, które przechodzą na świat. To się dzieje już trzeci miesiąc z rzędu, więc możemy śmiało mówić, że ta tendencja utrzyma się dłużej. Wzrosty są spore - w takiej skali nie występowały od wielu lat. W styczniu tego roku wzrost w stosunku do stycznia 2016 r. wynosił 14 proc. Takiego wzrostu nie było chyba od 1995 r.

Słowa kluczowe
- Elżbieta Rafalska
- Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej
- 500 zł na dziecko
- kobiety w biznesie
KOMENTARZE (1)