Elżbieta Rafalska: Kobiety nie chcą pracować za parę groszy za godzinę

Program 500 plus dał kobietom szansę wyboru i to ona decyduje, czy opiekunka, czy dziecko. Na bierność zawodową kobiet może mieć wpływ fakt, że nie chcą już one pracować za niskie wynagrodzenie - mówi szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Elżbieta Rafalska: Kobiety nie chcą pracować za parę groszy za godzinę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 kwi 2018 10:48


  • Bierność zawodowa wśród kobiet nie jest nowym zjawiskiem i nie pojawiła się wraz z wprowadzeniem programu "Rodzina 500 plus" - powiedziała Rafalska.
  • Nasz program dał im wybór. Nie chcą dziś pracować za parę groszy za godzinę, przy pracach sezonowych. Musiały to robić przez wiele lat, jak nie miały żadnego zabezpieczenia - dodała.
  • Jak zaznaczyła, z danych ministerstwa nie wynika, że bezrobocia wśród kobiet wzrasta.

O kwestię bierności zawodowej kobiet Rafalska była pytana w TV Republika.

Zdaniem szefowej ministerstwa rodziny i pracy, zagadnienie to wymaga głębszego przeanalizowania. "Nie jest to zjawisko nowe. Nie jest to zjawisko, które pojawiło się wraz z programem 500 plus+. Taki wzrost bierności zawodowej kobiet występował w 2014 r. i w innych latach" - powiedziała.

Minister zwróciła uwagę, że wzrost bierności zawodowej kobiet wystąpił w III kwartale 2017 r., a więc półtora roku po wprowadzeniu programu "500 plus". Według niej, program nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na rezygnację z pracy. "To są nasze decyzje rodzinne, związane z tym, czy chcemy sprawować opiekę nad dzieckiem, czy chcemy żeby dziecko skorzystało z opieki żłobkowej, a być może tej opieki nie ma dostępnej. Być może musimy się zajmować naszymi niepełnosprawnymi rodzicami, czy osobą niepełnosprawną" - mówiła.

"Naszym programem daliśmy kobietom szansę wyboru i to ona decyduje, czy opiekunka, czy dziecko. Jest tu element wolnościowy" - dodała Rafalska.

Czytaj też: Szokujące dane o wpływie 500 plus na rynek pracy

Jej zdaniem, na bierność zawodową kobiet może mieć wpływ fakt, że nie chcą już one pracować za niskie wynagrodzenie. "Kobiety nie chcą dziś pracować za parę groszy za godzinę, przy pracach sezonowych. Musiały to robić przez wiele lat, jak nie miały żadnego zabezpieczenia" - powiedziała szefowa MRPiPS.

Zwróciła uwagę, że oczekuje na informacje dotyczące bierności zawodowej kobiet za czwarty kwartał. Jak mówiła, "nie ma niepokojących danych, że bezrobocie kobiet wzrasta. Wręcz przeciwnie, spada".

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pracodawca 2018-04-13 13:22:24

Ale o co chodzi? Ja płaciłem ostatnio 150 zł/godz. za stosunkowo lekką pracę.