PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Elżbieta Rafalska: Dane Eurostatu ws. bezrobocia to dobra prognoza na kolejne miesiące

  • Autor: PAP/JS
  • 3 kwi 2017 18:55

To znakomite dane i dobra prognoza na kolejne miesiące - tak minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska skomentowała dane Eurostatu ws. stopy bezrobocia w Polsce.

Elżbieta Rafalska: Dane Eurostatu ws. bezrobocia to dobra prognoza na kolejne miesiące
Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska (fot. KPRM/flickr.com/domena publiczna)
REKLAMA

• Rafalska zauważyła, że stopa bezrobocia w Polsce, według Eurostatu, wynosi tyle samo co w Holandii.

• Podkreśliła, że Polskę wyprzedza w tym rankingu tylko kilka krajów, m.in. Niemcy, Czechy i Wlk. Brytania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Zwróciła uwagę na stosunkowo niską stopę bezrobocia wśród młodych.

Eurostat podał, że stopa bezrobocia, po uwzględnieniu czynników sezonowych, w lutym, według metodologii Eurostatu, wyniosła w Polsce 5,3 proc. wobec 5,4 proc. w styczniu. Liczba bezrobotnych wyniosła 921 tys.

"To kolejne znakomite dane dotyczące rynku pracy i sytuacji bezrobocia w lutym. Historycznie niskie bezrobocie na poziomie 5,3 proc. sytuuje Polskę w wśród czołówki krajów o najniższym bezrobociu" - skomentowała dane Eurostatu Rafalska.

Minister zaznaczyła, że spadek bezrobocia wystąpił w lutym, czyli miesiącu zimowym. "Jest to dobra prognoza na kolejne miesiące" - oceniła. "Przed nami miesiące, kiedy rozpoczną się prace sezonowe. Rozkręcają się inwestycje krajowe i te finansowane ze środków unijnych. Niektóre z nich, w związku z nową perspektywą Unijną, są na starcie. To jest pewne, że w kolejnych miesiącach będą spadki bezrobocia" - dodała.

Rafalska zauważyła, że stopa bezrobocia w Polsce, według Eurostatu, wynosi tyle samo co w Holandii. Podkreśliła, że Polskę wyprzedza w tym rankingu tylko kilka krajów, m.in. Niemcy, Czechy i Wlk. Brytania.

Zwróciła uwagę na stosunkowo niską stopę bezrobocia wśród młodych. "Dobrą informacją, szczególnie dla młodych ludzi, do 25. roku życia, do czego my i UE przywiązujemy duże znaczenie, jest poziom stopy bezrobocia, która wynosi u nas 14,5 proc. przy średniej w UE 17,3 proc." - mówiła szefowa resortu rodziny i pracy.

Jak powiedziała, być może dobra sytuacja na rynku pracy w Polsce zatrzyma osoby, które rozważają emigrację. "Bo dzisiaj już można wybierać zatrudnienie i liczyć na to, że wraz z obniżeniem bezrobocia wynagrodzenia też będą rosły" - powiedziała Rafalska.

Stopa bezrobocia w strefie euro w lutym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 9,5 proc. wobec 9,6 proc. w poprzednim miesiącu; w całej UE ten wskaźnik wynosi 8,0 proc.

Z kolei według Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia w Polsce w lutym tego roku wyniosła 8,5 proc - tyle, ile w styczniu. Opublikowane dane różnią się między sobą, ponieważ GUS i Eurostat stosują inne metody badawcze.

Dla Eurostatu bezrobotni to osoby w wieku 15-74 lata, które pozostają bez pracy, są zdolne podjąć zatrudnienie w ciągu dwóch tygodni i przez ostatnie tygodnie aktywnie poszukiwały pracy. GUS za bezrobotnych uważa osoby zarejestrowane w urzędach pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elżbieta Rafalska: Dane Eurostatu ws. bezrobocia to dobra prognoza na kolejne miesiące

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA