Elżbieta Rafalska: Aktywizacja bezrobotnych, telepraca to rozwiązania braku rąk na rynku pracy

Aktywizacja długotrwale bezrobotnych, telepraca i zatrudnienie na część etatu to elementy, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu braku rąk na rynku pracy – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Elżbieta Rafalska: Aktywizacja bezrobotnych, telepraca to rozwiązania braku rąk na rynku pracy

  • Zdaniem minister, ważne jest także uświadomienie ludziom, że bardzo ważne jest kształcenie ustawiczne i podnoszenie kwalifikacji.
  • Rafalska zaznaczyła, że dla rządu jest bardzo ważne, aby zmniejszyć skalę zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych.
  • W ocenie Rafalskiej nie ma silnej rodziny bez poczucia stabilności, które wynika z obecności rodziców na rynku pracy.

Rafalska przypomniała, że jeszcze niedawno w urzędach pracy w Polsce było zarejestrowanych 3 mln osób bezrobotnych. "Dziś jest to poniżej 960 tys. osób, stopa bezrobocia jest na poziomie 5,9 proc. Według Eurostatu Polska jest na trzecim miejscu w UE pod tym względem" - dodała.

Przypomniała, że w wzrost wynagrodzeń wyniósł 7,2 proc. rok do roku, a przeciętna płaca zbliża się do 5 tys. zł.

Rafalska zaznaczyła, że w związku z taką sytuacją jedną z głównych barier rozwoju, wskazywaną przez przedsiębiorców, jest niedobór wykwalifikowanych pracowników. "Wyzwaniem jest zatem aktywizowanie długotrwale bezrobotnych i biernych zawodowo, czyli wykorzystanie tego potencjału zasobu pracy, który do tej pory był niewykorzystany" - wskazała.

W tej grupie wymieniła m.in. młode kobiety - studentki, które mogłyby łączyć kształcenie i pracę, oraz kobiety po 50. roku życia, które za wcześnie rezygnują z pracy. "Kolejnym ważnym elementem, który może uruchomić ten potencjał, jest zatrudnienie na część etatu. W Polsce ta forma zatrudnienia jest bardzo niska, w Holandii taka forma jest wykorzystywana trzy razy częściej" - powiedziała.

Czytaj też: Sondaż: Polacy sami skazują się na biedę. Bezrobocie już nie jest wymówką

W ocenie Rafalskiej, szukając sposobu na lepszą aktywizację długotrwale bezrobotnych, można też korzystać z telepracy. "Ta forma jest ciągle w Polsce rzadko wykorzystywana przy zatrudnianiu, a ma istotne znaczenie przy osobach niepełnosprawnych, bo usuwamy barierę dotarcia do miejsca pracy" - mówiła.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Marek 2018-09-13 18:17:27

to trump podwyzszyl nam ceny paliwa

Agnieszka 2018-09-13 17:15:00

Paliwo zdrożało bo ceny ropy ida w gore przez Trumpa