PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

EEC: Rynek pracownika? Istnieje, ale tylko w określonych branżach

Rekordowo niskie bezrobocie to nie dowód, że w całej Polsce istnieje rynek pracownika. Młodzi i zdolni, np. z branż IT rzeczywiście stawiają warunki. Ale nie wszyscy są w tak dobrej sytuacji.

  • Autor: KDS
  • 11 maj 2017 14:22
EEC: Rynek pracownika? Istnieje, ale tylko w określonych branżach
Problem ze znalezieniem pracowników jest ogromny w dużych miastach. W Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu czy Warszawie ze świecą szukać ludzi o odpowiednich kwalifikacjach (Fot. Fotolia)
REKLAMA

- Kiedy spojrzymy wyłącznie na statystyki, możemy mówić o rynku pracownika, ale sytuacja zmieni się, gdy cyfry odniesiemy do poszczególnych miast – podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego podkreśla Maja Chabińska-Rossakowska z ING Bank Śląski.

Problem ze znalezieniem pracowników jest ogromny w dużych miastach. W Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu czy Warszawie ze świecą szukać ludzi o odpowiednich kwalifikacjach. Jednak w mniejszych miastach sytuacja – z perspektywy pracownika – nie jest już tak optymistyczna. Jest tam grupa osób, które nie są w tak dobrej sytuacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Nie ma w nich tyle podmiotów, które byłyby w stanie zapewnić pracę dla wszystkich – dodaje Chabińska-Rossakowska. - Rynek pracownika istnieje, kiedy mówimy o nim w kontekście młodego, dobrze wykształconego pracownika, najczęściej z branży IT czy Big Data. To oni stawiają warunki.

Wskazuje też, że problem ze znalezieniem pracy mogą mieć dwie grupy wiekowe. Pierwsza, to ludzie młodzi, którzy uwierzyli w mit wyższego wykształcenia i zamiast wybrać konkretny fach, np. suwnicowego czy spawacza, mają dyplom magistra. Druga to osoby po 55 roku życia, które mają duży problem z przekwalifikowaniem się i uzyskaniem kwalifikacji, których obecnie potrzebują pracodawcy.

Artykuł powstał podczas panelu dyskusyjnego „Rynek pracownika w Polsce i w Europie", który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: EEC: Rynek pracownika? Istnieje, ale tylko w określonych branżach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jack 2017-05-12 12:20:42

    Zausz firme!!1

  • wrwetye 2017-05-12 07:23:21

    Byłem w pracy 8 godzin, po kilku godzinach znowu bo trzeba było wykonać modernizację, ale poza godzinami pracy czyli po 22. Do domu wróciłem o 2 w nocy i znowu jestem o 6 w robocie. Praca w IT, zarabiam 2700 brutto. W większym mieście mnie nie chcą bo dojeżdżający a nie dyspozycyjny, albo ja nie chce bo niewiele więcej dają że nie opłaci się dojeżdżać. To bujda, że jest rynek pracownika. Praca jest, ale zarobki nadal nędza, a wymagania coraz większe. Oczywiście szef chyba za udaną dzisiejszą modernizację dość ryzykowną pojedzie sobie na drugi urlop w maju, ostatnio Barcelona, a ten weekend może Wenecja?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA