EEC: Pracodawcy chcą zatrudniać. Potrzebują stabilności polskiego prawa

Pracodawcy tworzą miejsca pracy. Aby jednak móc zatrudniać nowych pracowników, potrzebują stabilnego i przewidywalnego prawa – mówi Piotr Regulski, wiceprezes Impel Cleaning.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EEC: Pracodawcy chcą zatrudniać. Potrzebują stabilności polskiego prawa

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 maj 2014 14:54


Od 1,5 do 1,7 mln Polaków przebywa na emigracji. Spora liczba młodych osób decyduje się na wyjazd za granicę zaraz po studiach w celach zarobkowych. Czy istnieje jakiś sposób, aby zmienić tę sytuację?

Polscy pracownicy są dobrze wykształceni, jednak brakuje im doświadczenia zawodowego.

- Pracownik musi zarobić na siebie, zarząd i właściciela firmy, dlatego to co jest istotne z punktu widzenia pracodawcy to efektywność. Gdyby do polskiej edukacji dodać staż i praktykę, byłoby dobrze - twierdzi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Potwierdza to Władysław Kosiniarz-Kamyk, minister pracy i polityki społecznej, przytaczając przykład Niemiec, gdzie funkcjonuje dualny system edukacyjny - nauka jest tam połączona z praktyką. Minister dodaje, że pracodawcy muszą zmienić podejście do zatrudnienia i oprócz tworzenia nowych miejsc pracy, zwrócić uwagę również na utrzymanie pracowników w firmie.

Z kolei Piotr Regulski zauważa, że problemem jest niestabilność polskiego prawa.

- Pracodawcy tworzą miejsca pracy. Aby jednak móc zatrudniać nowych pracowników, potrzebują stałego i przewidywalnego prawa - mówi.

Regulski zwraca uwagę, że gdyby przykładowo pracodawcy wiedzieli jak na przestrzeni trzech lat będzie się zmieniać minimalna płaca krajowa, to mogliby odpowiednio zaplanować kontrakty. Dodaje, że długoterminowe i klarowne przepisy mogą pomóc w obniżeniu stopy bezrobocia.

Artykuł powstał na podstawie panelu dyskusyjnego „Migracje we współczesnej Europie. Rynek pracy w UE", który odbył się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.