Edukacja a pierwsza praca: Po zawodówce na rynku pracy najłatwiej

Korzyści z edukacji w poszukiwaniu pierwszej pracy najczęściej dostrzegają absolwenci szkolnictwa zawodowego (75 proc.). To również ich umiejętności najbardziej cenią sobie pracodawcy – wynika z czwartej edycji Barometru Rynku Pracy Work Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Edukacja a pierwsza praca: Po zawodówce na rynku pracy najłatwiej

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 wrz 2015 7:19


Jak wynika z badania Work Service, dla Polaków pierwsza praca to nie problem – 85 proc. badanych uważa, że nie miało problemu ze znalezieniem pierwszego miejsca zatrudnienia. Z takimi trudnościami zmagało się 14 proc. respondentów.

Znalezienie pierwszej pracy było również znacznie łatwiejsze dla osób z wykształceniem zawodowym (92 proc. respondentów nie miało problemów) oraz osób, które zarabiają dzisiaj powyżej 4 tys. zł (93 proc. respondentów nie miało problemów).

Bariery w znalezieniu pracy

Najczęstszą barierą w znalezieniu pierwszej pracy wskazaną przez respondentów jest brak ofert zgodnych z profilem wykształcenia (73 proc.). Istotny był również brak doświadczenia zawodowego (61 proc.). Natomiast prawie 40 proc. respondentów wskazało, że powodem trudności był brak znajomości, co jest zgodne z wysokim odsetkiem osób (72 proc.) deklarujących szukanie nowej pracy przez znajomych.

Prawie 30 proc. respondentów wskazało na brak odpowiednich umiejętności zawodowych czy nieodpowiednią formę zatrudnienia, a co czwarty nie chciał się zgodzić na zbyt niski poziom proponowanego wynagrodzenia.

Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz?

Ponad 1/3 Polaków uważa, że edukacja nie dała im umiejętności pomocnych przy znalezieniu pierwszej pracy (36 proc.). Przeciwnego zdania jest ponad 60 proc. respondentów, którzy uważają, że umiejętności zdobyte w czasie edukacji zdecydowanie lub raczej pomogły im znaleźć pierwszą pracę.

Czytaj też: Młodzi nie wybierają zawodówek, bo dla nich to ujma i wstyd

Korzyści z edukacji w poszukiwaniu pierwszej pracy najczęściej dostrzegają absolwenci szkolnictwa zawodowego (75 proc.), a najrzadziej – średniego ogólnego (51 proc.) i podstawowego (51 proc.). W przypadku wykształcenia wyższego, 66 proc. absolwentów szkół wyższych deklaruje, że studia dały im umiejętności niezbędne na rynku pracy. Korzyści rzadziej dostrzegały osoby w grupie 18-34 lat (56 proc.), które weszły na rynek pracy w rzeczywistości wolnego rynku, w odróżnieniu od starszych grup wiekowych.

– Z badań wynika, że co trzeci obecny pracownik uważa, że ukończona edukacja nie przyniosła żadnych pomocnych umiejętności w znalezieniu ich pierwszej pracy. Wyjątek stanowią jedynie absolwenci szkół zawodowych, którzy już na etapie nauki zdobywają praktyczne umiejętności. A to właśnie tych w największym stopniu poszukują pracodawcy u młodych pracowników – komentuje Olgierd Bałtaki, dyrektor HR w Samsung Electronics Poland Manufacturing.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.