PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Technologia w HR do konieczność. Również z perspektywy kandydata do pracy

Nie należy pytać czy nowoczesne technologie są potrzebne działom HR. Należy zapytać, dlaczego te technologie są potrzebne i jak je wdrażać mądrze. O tym dyskutowano podczas panelu „Nowoczesna technologia w HR – ewolucja czy rewolucja?” na PulsHR_Day w Katowicach.

Technologia w HR do konieczność. Również z perspektywy kandydata do pracy
Działy HR muszą być gotowe do pracy z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. (fot. Shutterstock)
REKLAMA

• Nowoczesne rozwiązania nie służą HR-owcom tylko do procesów rekrutacji, ale do całościowego zarządzania zespołem pracowników.

• Samych kandydatów nie przyciągają już tradycyjne ogłoszenia. Pracodawcy muszą wyjść naprzeciw oczekiwaniom „pokolenia smartfonów”.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Problemem jest fakt, że – według badań Emplocity – działy HR są otwarte na nowe technologie, ale brakuje im wiedzy o rozwiązaniach dostępnych na rynku.

Firma Eko-Okna zatrudnia dzisiaj 3,5 tysiąca pracowników i planuje w najbliższym czasie poszerzenie kadr o 400 kolejnych osób. Zarządzanie tak dużymi zasobami ludzi to duże wyzwanie dla HR-owca. Pomocna w tej sytuacji jest nowoczesna technologia.

Jak podkreśla Anna Skrzyńska, specjalista ds. HR w firmie Eko-Okna, zastosowanie nowych technologii nie ogranicza się wyłącznie do procesów rekrutacyjnych.

- Jedną z większych poczynionych przez nas inwestycji w ostatnich latach była inwestycja we współpracę z firmą Google. Mamy możliwość, jako pracownicy, pracować na tych samych arkuszach danych, w tym samym momencie wprowadzając różnego typu informacje, co niedawno było jeszcze nie do pomyślenia. To w znacznym stopniu przyspiesza pracę. Dysponujemy dzięki temu rozwiązaniu wewnętrznymi komunikatorami, na których możemy szybko i sprawnie wymieniać się spostrzeżeniami – mówi Skrzyńska. 

Anna Skrzyńska, specjalista ds. HR w firmie Eko-Okna, podkreśla, że nowoczesna technologia służy nie tylko do procesów rekrutacji. (fot. PTWP)
Anna Skrzyńska, specjalista ds. HR w firmie Eko-Okna, podkreśla, że nowoczesna technologia służy nie tylko do procesów rekrutacji. (fot. PTWP)

Podkreśla, że nowoczesne narzędzia są przydatne do pozyskiwania pracowników, ale konieczna jest też budowa systemów, dzięki którym pracownicy będą bardziej efektywnie pracować i będą się rozwijać.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Technologia w HR do konieczność. Również z perspektywy kandydata do pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA