Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem

Bezrobocie to jeden z poważniejszych problemów społecznych, z którymi w ostatnich latach boryka się Polska. 11 kwietnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Bezrobociem

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

11 kwi 2015 9:00


Obecnie w urzędach pracy zarejestrowanych jest prawie 2 miliony bezrobotnych. Według danych GUS stopa bezrobocia za luty wyniosła 12 proc. Pomimo, że od początku roku współczynnik ten pozostaje na stałym poziomie, to wśród Polaków rośnie poczucie zagrożenia bezrobociem.

Czytaj też: MPiPS: 11,7 proc. wyniosła stopa bezrobocia w marcu 2015 r.

Jak wynika z badania CBOS (Nastroje społeczne, luty 2015) w lutym w stosunku do stycznia zwiększył się odsetek pracowników liczących się z możliwością utraty zatrudnienia (z 28 proc. do 35 proc.), a zmalał tych, którzy nie mają takich obaw (z 67 proc. do 62 proc.). Badanie pokazuje także, że takie obawy ogarniają najczęściej najmłodszych i najgorzej wykształconych pracowników.

Podstawowym działaniem wykorzystywanym w celu zmniejszenia stopy bezrobocia, są specjalne programy aktywizujące. Ich skuteczność jest różna, tylko część bezrobotnych uzyskuje stałe zatrudnienie po tych programach.

Czytaj też: Ponad 2 mln pracowników zagrożonych utratą pracy

Ciekawym rozwiązaniem może być specjalna usługa assistance – opiekun kariery. Jest to pomoc w sytuacji utraty pracy lub utraty zdolności do pracy. W ramach usługi, klientom przysługuje pomoc psychologiczna oraz wsparcie ze strony profesjonalnego doradcy, który pomoże w przygotowaniu do rozmowy rekrutacyjnej. Dodatkowo, klienci mogą liczyć na pomoc w sprawdzeniu i tłumaczeniu CV, listu motywacyjnego oraz dokumentów referencyjnych.

Klienci mogą również skorzystać z usługi monitoringu rynku polegającej na instruktarzu wyszukiwania ofert pracy i kursów doszkalających. Ponadto pakiet oferuje możliwość omówienia swojej ścieżki kariery i jej rozwoju z profesjonalnymi doradcami, stworzenie mapy kompetencji, zaplanowanie indywidualnej strategii, pozycjonowanie na rynku pracy i całodobową infolinię. Usługa opiekun kariery najczęściej dostępna jest w ofercie banków. Jedną z firm świadczących tego typu usługi na polskim rynku jest Europ Assistance Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.