– Rozliczenia jeszcze trwają, ale już dziś możemy powiedzieć, że zakończyliśmy wszystkie projekty i wykorzystaliśmy blisko 10 mld zł na rozwój Polski Wschodniej – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
Dzięki środkom z PO RPW wzrósł potencjał naukowo-badawczy uczelni i szkół wyższych - z zbudowano i zmodernizowano ponad 70 obiektów, z których korzysta obecnie ponad 110 tys. studentów (prawie połowa wszystkich studiujących w makroregionie PW).
Utworzono ok. 70 nowych kierunków studiów i specjalizacji oraz ok. 300 etatów badawczych. Zawarto też ok. 300 porozumień o strategicznej współpracy między uczelniami a firmami.
Rozwiązania dla biznesu
W programie zrealizowano również inwestycje prowadzące do wzrostu atrakcyjności gospodarczej makroregionu.
Dofinansowano m.in. powstanie lub rozbudowę 12 parków przemysłowych, naukowo-technologicznych lub inkubatorów, które poprzez specjalistyczne wsparcie i udostępnianie infrastruktury badawczej, pomagają firmom rozwijać skrzydła.
Z ich usług skorzystało do tej pory ok. 1530 przedsiębiorstw. Pieniądze z PO RPW umożliwiły przygotowanie ponad 400 ha terenów pod inwestycje. Swój biznes ulokowało na nich już 95 firm (w większości działających w branżach innowacyjnych), tworząc nowe miejsca pracy.
Z preferencyjnych pożyczek i poręczeń skorzystało ok. 2,9 tys. firm (w tym 2,5 tys. mikroprzedsiębiorstw).
Cały artykuł znajdziesz tutaj.