Dwóch identycznych kandydatów. Którego wybierze rekruter?

Bywa, że wśród ubiegających się o posadę jest dwóch kandydatów o prawie identycznych profilach. Na co wówczas rekruterzy zwracają uwagę?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dwóch identycznych kandydatów. Którego wybierze rekruter?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

11 sie 2014 6:00


Rekruter sprawdził setki CV, wybrał osoby, które zaprosił na rozmowę kwalifikacyjną. Po umówionych spotkaniach pod uwagę wziął tylko dwóch kandydatów o podobnych umiejętnościach i doświadczeniu zawodowym z niemal identycznymi oczekiwaniami finansowymi. Jednym słowem – obaj idealnie wpasują się w profil poszukiwanego pracownika. Co w takiej sytuacji wpłynie na decyzję rekrutera?

Serwis CareerBuilder zapytał menedżerów HR i pracodawców, co ostatecznie wpłynęło na wybór kandydata, jeśli kwalifikacje zawodowe były niemal identyczne. 27 proc. respondentów wskazało na lepsze poczucie humoru, a 26 proc. na działania wolontariackie. Natomiast 22 proc. zadeklarowało, że na ich decyzję wpłynął ubiór rekrutowanego.

21 proc. rekruterów zwróciło uwagę na to, że z jednym z kandydatów mają więcej wspólnych zainteresowań. Z kolei 13 proc. ankietowanych doceniło lepszą kondycją fizyczną, a 8 proc. – wiedzę polityczną lub kulturową.

Na zaangażowanie kandydata w mediach społecznościowych zwróciło uwagę 7 proc., a dla 4 proc. istotne było zainteresowanie sportem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.