Druga fala koronawirusa i faktyczny lockdown z pewnością odciśnie swoje piętno na wynikach finansowych wielu przedsiębiorstw. Negatywnie wpłynie też na rynek pracy. W listopadzie Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, wzrósł o około 4 punkty.
- Autor:KDS
- •30 lis 2020 9:00

- Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w listopadzie wzrósł o około 4 punkty.
- W poprzednim miesiącu odnotowano spadek wielkości wskaźnika o niespełna 1 punkt i była to kontynuacja, trwającej cztery miesiące, tendencji spadkowej.
- Jak tłumaczą analitycy BIEC, tak duża skala zmian wynika w dużym stopniu ze zmiany agregatowej kwoty wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych, choć również trzy inne składowe prognozują pogorszenie sytuacji na rynku pracy i wzrost stopy bezrobocia.
Stopa bezrobocia rejestrowanego kolejny miesiąc nie uległa zmianie, i od czerwca 2020 wynosi 6,1 proc. Z kolei, po uwzględnieniu czynników sezonowych, od lipca 2020 wynosi 6,4 proc.. Według najnowszych danych z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, stopa bezrobocia zgodna z metodologią ILO wyniosła 3,4 proc. i wzrosła w ujęciu kwartalnym o 0,3 punktu procentowego.
Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego odnosząc się do danych BEAL, przyznała, że z racji tego, że stopa bezrobocia w III kw. znalazła się już na wyraźnie wyższym poziomie w porównaniu z II kwartałem, i świadczy o tym, że bezrobocie w gospodarce, po okresie lockdownu, zaczęło rosnąć. Jej zdaniem, to, że w tym samym okresie stopa bezrobocia rejestrowanego nie wzrosła, może wynikać m.in. z tego, że ci, którzy stracili pracę, po prostu nie udali się do urzędów pracy, zaprzestając czasowo w ogóle poszukiwania pracy.

- Czynnikiem, który w największym stopniu wpłynął na wzrost wskaźnika była wysokość agregatowej kwoty wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych. Od 1 września 2020 wysokość zasiłku wzrosła z niespełna 900 do 1200 zł. Krótkookresowe dane pokazują, iż ani we wrześniu ani w październiku nie odnotowano istotnych zmian w wielkości napływu do bezrobocia - tłumaczą analitycy z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.


KOMENTARZE (1)