Donald Tusk dziś zacznie pełnić obowiązki szefa Rady Europy. Herman Van Rompuy żegna się ze stanowiskiem

Były polski premier Donald Tusk przejmuje dziś funkcję szefa Rady Europejskiej, skupiającej przywódców państw UE. Nie będzie kamer i blasku jupiterów. Odbędzie się jedynie skromna uroczystość dla pracowników tej instytucji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Donald Tusk dziś zacznie pełnić obowiązki szefa Rady Europy. Herman Van Rompuy żegna się ze stanowiskiem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 gru 2014 9:22


To dziś odbędzie się oficjalne przekazanie pałeczki przez ustępującego po pięciu latach przewodniczącego Rady Europejskiej Belga Hermana Van Rompuya.

Nowe miejsce pracy Donalda Tuska to gmach Rady UE im. Justusa Lipsiusa w sercu dzielnicy instytucji europejskich w Brukseli. Tam od dziesięciu lat odbywają się szczyty unijnych przywódców.

Czytaj też: Tusk w roli prezydenta Europy. Ile zarobi?

Według nieoficjalnych informacji, zespół szesnastu najbliższych współpracowników nowego szefa Rady Europejskiej jest już prawie skompletowany. Połowa z nich pochodzi z krajów starej Unii, jednak najliczniej reprezentowani są Polacy.

Czytaj też: Dzieci uczą eurodeputowanych programowania komputerowego. Hitem "Polish your English"

Szefem gabinetu będzie były polski minister spraw europejskich Piotr Serafin, a jego zastępcą ma być Luksemburczyk Andre Gillissen.

Z Polski wraz z Tuskiem do Brukseli przenosi się też były rzecznik rządu PO i były sekretarz generalny PO Paweł Graś.

Do zadań Tuska jako szefa Rady Europejskiej będzie należeć nie tylko przewodniczenie kilku w ciągu roku szczytom UE i strefy euro, ale też reprezentowanie Unii na zewnątrz, co oznacza udział w szczytach UE z innymi państwami czy grupami państw, np. UE-Japonia, UE-USA, G7 i G20.

Rocznie jest około 10 takich zjazdów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.