Dolny Śląsk: Nowe inwestycje i praca dla inżynierów

• Polski przemysł lotniczy utrzyma tendencję wzrostową w bieżącym roku.
• Nowe zakłady przedsiębiorstw powiązanych z branżą lotniczą powstają m.in. w województwie dolnośląskim.
• Według szacunków firmy Bergman Engineering w najbliższym czasie w regionie zwiększy się popyt m.in. na technologów i programistów CNC, metrologów (CMM) oraz robotyków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dolny Śląsk: Nowe inwestycje i praca dla inżynierów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 lut 2016 12:26


Przemysł lotniczy nabiera coraz większego rozpędu na całym świecie. Firma doradcza Deloitte prognozuje wzrost przychodów globalnego sektora lotniczo-obronnego na poziomie 3 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Eksperci Deloitte szacują, że wzrost przychodów będzie widoczny także w lotnictwie cywilnym i utrzyma się w 2016 roku na poziomie 3,4 proc.

Tendencja rozwojowa zauważalna jest także w Polsce. Przyczyniają się do tego zarówno trwający proces modernizacji polskiej armii, jak i ponad 400 mln zł dotacji unijnych mających wspierać prace nad nowoczesnymi technologiami w przemyśle lotniczym w perspektywie na lata 2014 – 2020. Wsparciem w przyciąganiu do Polski nowych inwestycji są także specjalne strefy ekonomiczne.

Czytaj też: Kobieta inżynier? Corning Optical Communications chce ich więcej w swoich szeregach

Dobrym przykładem prężnego rozwoju jest Dolny Śląsk, gdzie w ostatnim czasie zainwestowało już kilka międzynarodowych koncernów branżowych, m.in. amerykański Paradigm Precision produkujący nowatorskie części dla silników używanych w najnowszych Boeingach i Airbusach oraz UTC Aerospace Systems, planujący zainwestować w tym roku ponad 10 milionów dolarów w swój zakład produkcyjny we Wrocławiu.

W regionie niedawno powstał również Dolnośląski Klaster Lotniczy, mający stworzyć dogodne warunki do rozwoju nowych przedsiębiorstw przemysłu lotniczego na tym terenie oraz rozwijać sektor badawczo-rozwojowy.

Nowe miejsca pracy

Plany rozwoju wiążą się także ze zwiększeniem zatrudnienia w sektorze. Specjaliści Bergman Engineering szacują, że na terenie południowo-zachodniej Polski w najbliższym czasie poszukiwani będą m.in. technolodzy i programiści CNC, metrolodzy (CMM), specjaliści od obróbki elektroerozyjnej oraz robotycy.

- Na atrakcyjne nowe oferty pracy mogą liczyć pracownicy przede wszystkim branży automotive oraz innych branż, gdzie stosuje się precyzyjną obróbkę mechaniczną z rygorystycznymi tolerancjami. Taka bowiem jest specyfika produkcji komponentów dla lotnictwa. Szczególnie ceniona będzie też znajomość oprogramowania do modelowania Catia - mówi Tomasz Szpikowski, prezes firmy Bergman Engineering.

Inwestycje branżowe w południowo-zachodniej Polsce mogą także spowodować odpływ kadr z pobliskich regionów. - Rozwój branży w województwie dolnośląskim może zapoczątkować relokację wielu doświadczonych pracowników z rzeszowskiej doliny lotniczej ze względu na znacznie wyższe wynagrodzenia na Dolnym Śląsku - tłumaczy Tomasz Szpikowski.

Obecnie trwają rekrutacje do nowej fabryki Paradigm Precision. Z kolei wrocławski zakład UTC Aerospace Systems, mający wspierać program Airbus Helicopters H175, planuje zatrudnienie blisko 100 nowych pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.