Dolny Śląsk: 24 instytucje wyręczą urzędy pracy

Dzięki Programowi Operacyjnemu Wiedza Edukacja Rozwój młodzi bezrobotni zyskają szansę na pracę.  Unijne dofinansowanie otrzymają 24 instytucje, które zrealizują projekty warte 31,2 mln zł, a w tym 29,68 mln zł otrzymają w formie unijnego dofinansowania.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dolny Śląsk: 24 instytucje wyręczą urzędy pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: em

12 sty 2016 18:34


Bezrobotnych wspierać będą m. in. agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, dialogu społecznego, czy też partnerstwa lokalnego z udziałem pracodawców nie tylko z Dolnego Śląska, ale też z Polski.

Rejestracja w urzędzie pracy nie jest konieczna

– To pomoc dla młodych mieszkańców Dolnego Śląska, którzy nie muszą być zarejestrowani w urzędach pracy. Działaniami w ramach PO WER są objęte osoby, które mają mniej niż 30 lat i nie mają pracy. Dodatkowo nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu. Na wsparcie mogą liczyć mieszkańcy wszystkich powiatów na Dolnym Śląsku. Umowy o dofinansowanie będą podpisywane sukcesywnie, a pieniądze będą do wykorzystania do końca marca 2018 r. – mówi Ewa Grzebieniak, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Pierwszym krokiem do znalezienia pracy będzie identyfikacja predyspozycji zawodowych oraz analiza pomysłu na nowe zajęcie. W ramach dodatkowych działań uczestnicy projektów, w tym osoby niepełnosprawne, będą mogli liczyć m. in. na kontynuowanie nauki, staże, praktyki, szkolenia, dopłatę dla pracodawców zatrudniających młodych bezrobotnych, dofinansowanie doposażenia lub wyposażenia miejsca pracy.

Bezzwrotne dotacje dla bezrobotnych

Osoby, które zdecydują się na pracę poza swoim miejscem zamieszkania mogą otrzymać pomoc w postaci np. sfinansowania kosztów dojazdów, albo też fundusze na zagospodarowanie w nowym miejscu. W ramach programu PO WER będzie możliwość skorzystania także z bezzwrotnych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej (ponad 20 tys. zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Marek 2016-01-13 19:06:26

Tych instytucji jest o wiele za mało w trudno dostępnych małych miejscowościach, brak konkurencji. Dlatego te co oferują nie mają nowej, nowoczesnej potrzebnej oferty dla osób zmarginalizowanych. Dlatego projekty są formalnie i praktycznie ponaciągane. Urzędnicy fałszują ankiety i piszą co im pasi. Ale jeśli chcecie coś robić i aktywizować ludzi zagrożonych, to macie okazję żeby wejść w tereny z nowymi pomysłami. A skoro projekty aktywizujące do pracy to zacznijcie zmieniać pracodawców, bo tak totalnej niechęci i niewiedzy mało kto np. w miastach może spotkać. Pozdr

Elena 2016-01-13 17:23:04

Uczestniczyłam w programie PCPR. Był robiony dla dobrych relacji ze starostwem. Wiele się mówiło o poszukiwaniu pracy, integracji, problemach, itp., ale tylko mówiono. Były ogromne plansze na warsztaty, zajęcia z wizażystką, niby psychologiem i co po warsztatach?!!!! Kasy się PCPR nachapał. My uczestnicy powróciliśmy do "pustych" środowisk i dalej już 2 lata nic. W PUP urzędniczka nie ma pojęcia co dalej, najlepiej się wyrejestrować, tłumaczyła, bo co z tą niepełnosprawnością można robić?!!!!! Prywatnie się spotkałam na festynie, ta powiedziała: daj pani spokój, jaka praca, jaka integracja, w tym powiecie? z tym starostą? śmiech. Ja mówię nie ma kontroli nad programami i pieniądze nie idą tam gdzie trzeba.

Tomek 2016-01-13 15:05:47

Problem w tym, że żadne wsparcie nie dociera na tereny gmin wiejskich popegeerowski w powiecie lubańskim. Niestety to prawda. PUP i PCPR robią jedynie statystyki i się z efektów nie rozliczają. Mało tego tam nikt nie ma pomysłu, albo angażuje się do wysokości tego co dla siebie może skorzystać- oczywiście chodzi o urzędników. Osoby niepełnosprawne nie mają ŻADNYCH szans, z powodu niechęci inwestowania miejscowych urzędów w tą grupę, brak komunikacji przystosowanej, nie wspomnę na prawie zerowe zainteresowanie pracodawców w tę grupę. Kapitał ludzki tej grupy niszczeje i bieda się pogłębia. Tam powinny być skierowane i to spore środki wszelkiego typu na pomoc, aby w końcu ruszyć turystykę i rekreację w terenach podgórskich.