Dolnośląskie odnotowało rekordowy spadek bezrobocia. Zasługa Amazona?

W woj. dolnośląskim w 2014 r. zanotowano rekordowy spadek bezrobocia. Po raz pierwszy w historii jest ono o 0,7 proc. niższe niż krajowa stopa bezrobocia. To efekt dużych zagranicznych inwestycji i dobrej koniunktury gospodarczej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dolnośląskie odnotowało rekordowy spadek bezrobocia. Zasługa Amazona?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 gru 2014 12:54


Jak poinformowała PAP dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Monika Kwil-Skrzypińska, stopa bezrobocia dla całego regionu na koniec października tego roku wynosiła 10,6 proc. i była o 0,7 proc. niższa od wskaźnika krajowego (11,3 proc).

"Tak dobrze jeszcze nigdy nie było na Dolnym Śląsku, choć już już od jesieni ubiegłego roku byliśmy poniżej stopy krajowej. Teraz jednak ten rozbieżny trend się powiększa" - dodała dyrektor.

Jeszcze w styczniu 2014 roku notowano bezrobocie na poziomie 13,6 proc., a znaczący jego spadek to efekt dobrej koniunktury gospodarczej i dużych zagranicznych inwestycji.

Warty podkreślenia jest również zanotowany spadek stopy bezrobocia we wszystkich powiatach, w tym również takich, w których od wielu lat przekraczała ona znacząco 20 procent.

W powiecie wałbrzyskim ziemskim spadek był największy aż o 6 punktów proc.(z 30 na 24 proc.), ale równie znaczące obniżenie bezrobocia zanotowano m.in. w powiatach kamiennogórskim i oławskim (po 4 punkty proc.).

Po dziesięciu miesiącach 2014 r. na Dolnym Śląsku zarejestrowanych było ponad 121 tys. osób bezrobotnych, ale od początku roku ta liczba zmniejszyła się o prawie 32 tys. osób.

Czytaj też: KE: Bezrobocie w 2015 r. będzie nadal spadać

Zdaniem wicedyrektora Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu Macieja Sałdacza, zmniejszenie bezrobocia to przede wszystkim efekt dobrej koniunktury gospodarczej. "Jest więcej ofert pracy, dzięki czemu po prostu ludzie znajdują sami zatrudnienie i mniej osób rejestruje się w urzędach" - dodał Sałdacz.

Tę opinię potwierdza również statystyka, ponieważ do końca października 2014 r. na Dolnym Śląsku zarejestrowano o ponad 21 tys. bezrobotnych mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

W powiecie wrocławskim ziemskim i we Wrocławiu zanotowano nie tylko spadek stopy bezrobocia, ale najniższy poziom (odpowiednio 4,4 i 4,6 proc.).

"Na pewno to efekt dużych inwestycji zagranicznych, takich jak ta firmy Amazon. Uniknęliśmy również upadłości firm i zwolnień grupowych, co jeszcze do niedawna groziło m.in. fabryce FagorMastercook" - powiedział Sałdacz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.