Dolnośląskie ma pieniądze na walkę z bezrobociem

Blisko 500 mln zł przeznaczy w tym roku Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy na przeciwdziałanie bezrobociu w regionie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dolnośląskie ma pieniądze na walkę z bezrobociem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

11 kwi 2017 15:15


• Pieniądze pochodzą w głównej mierze z funduszy unijnych.

• Zostaną przeznaczone m.in. na kursy, szkolenia, dotacje bezzwrotne i pożyczki na założenie własnej firmy.

• Wicemarszałek województwa Iwona Krawczyk podkreśliła, że w zapobieganiu bezrobociu ważne są również działania zmierzające do wsparcia kobiet, które chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim.

Jak podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, w marcu stopa bezrobocia na Dolnym Śląska wynosiła 7,3 proc. Oznacza to, że w stosunku do poprzedniego roku odnotowano spadek o 1,5 proc. Najniższa stopa bezrobocia jest we Wrocławiu i powiecie wrocławskim - 3 proc., najwyższa zaś (15 proc.) w powiatach: wałbrzyskim, złotoryjskim, górowskim, lwóweckim, jaworskim oraz kłodzkim.

"Coraz niższe bezrobocie na Dolnym Śląsku to przede wszystkim wpływ korzystnej sytuacji w gospodarce województwa. Od 2013 roku stale wzrasta liczba pracujących. Stopa bezrobocia na przestrzeni ostatnich czterech lat zmniejszyła się prawie dwukrotnie. Wierzę w to, że wciąż będzie spadać, bo na aktywizację osób bezrobotnych przeznaczamy ogromne pieniądze" - powiedział we wtorek marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Przybylski poinformował, że w kwietniu zarząd województwa dolnośląskiego powinien podjąć decyzję o przyjęciu Regionalnego Planu Działań na rzecz Zatrudnienia na 2017 r. "Ten program pozwoli na uruchomienie tylko w 2017 roku blisko 500 mln zł, które trafią na dolnośląski rynek pracy" - mówił Przybylski. Dodał, że prace nad dokumentem były poprzedzone kilkumiesięcznymi konsultacjami społecznymi.

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na kursy, szkolenia, dotacje bezzwrotne i pożyczki na założenie własnej firmy. Przeważająca większości środków przeznaczonych na dolnośląski rynek pracy pochodzi ze środków unijnych - z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla Województwa Dolnośląskiego oraz z krajowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, który finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wśród działań mających przeciwdziałać bezrobociu są bezzwrotne dotacje na założenie własnej firmy. Dotacja może wynieść nawet 23 tys. zł, a kolejnych 18 tys. zł można otrzymać na pierwszy rok działalności. Według szacunków Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy dzięki tej formie wsparcia może powstać do 2023 r. 5 tys. nowych firm w regionie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.