PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Dobrze już było. Biznes widzi przyszłość w czarnych barwach

Wojna na wschodzie Europy i zmiany związane z Polskim Ładem pogorszyły nastroje panujące wśród przedsiębiorców. W aktualnej sytuacji gospodarczej firmy będą tak samo chętnie zatrudniać, jak i zwalniać. Planuje to niemal co czwarte przedsiębiorstwo. Ponad połowa pracodawców zadeklarowała podnoszenie pensji.

  • KDS
  • 29 mar 2022 20:00
Dobrze już było. Biznes widzi przyszłość w czarnych barwach
Zatrudnianie nowych osób planuje 24 proc. pracodawców (Fot. PTWP)
REKLAMA
  • Personnel Service opublikował wyniki najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022”.
  • Dowiemy się z niego, że do największych bolączek biznesu należą wysoka inflacja (15 proc.), zmiany prawno-podatkowe związane z Polskim Ładem (14 proc.), wyższe koszty prowadzenia działalności oraz COVID-19 (po 13 proc.).
  • Na kolejnej pozycji wskazywany jest deficyt kadrowy.  Jednak ze względu na liczbę uchodźców docierających do Polski i poszukujących w naszym kraju pracy ten problem może zostać choć w części rozwiązany.

Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022” wynika, że ponad 4 na 10 przedsiębiorców boi się, iż sytuacja w ich biznesie będzie w tym roku gorsza niż w poprzednim (42 proc. wskazań). Obawy te spadają wraz z wielkością podmiotu – połowa najmniejszych przedsiębiorców boi się gorszej sytuacji w 2022 roku w porównaniu do 44 proc. w przypadku średnich i 34 proc. dużych. Polepszenia sytuacji spodziewa się co piąty prowadzący przedsiębiorstwo, a utrzymania sytuacji z minionego roku oczekuje 24 proc. firm.

Lista strachów: inflacja, podatki, koszty, COVID-19

Przedsiębiorcy zapytani o to, czego najbardziej się boją i jakie są według nich główne wyzwania w 2022 roku na pierwszym miejscu wskazują inflację i związany z tym wzrost cen (15 proc.). Jako drugie wymieniane są zmiany prawno-podatkowe związane z Polskim Ładem (14 proc.), a na trzecim i czwartym miejscu wyższe koszty prowadzenia działalności oraz duża liczba zachorowań na COVID-19 (po 13 proc. wskazań). Dopiero w dalszej kolejności pojawiają się wyzwania kadrowe związane z pozyskaniem pracowników oraz presją płacową (odpowiednio 8 proc. i 7 proc. wskazań).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Grafika: Personnel Service
Grafika: Personnel Service

Przedsiębiorcy dostrzegają też trudności w łańcuchach dostaw oraz boją się obostrzeń rządowych związanych z koronawirusem (po 6 proc. wskazań). Na samym dole obaw przedsiębiorców znajdują się konieczność redukcji zatrudnienia oraz spadająca liczba zamówień (po 5 proc. wskazań).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobrze już było. Biznes widzi przyszłość w czarnych barwach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA