Dobry szef: Na co zwrócić uwagę wybierając pracodawcę? Oto 4 najważniejsze rzeczy

• Pierwsze kroki na rynku pracy są często najważniejsze.
• To do jakiej firmy trafimy na początku drogi zawodowej, determinuje dalszy ciąg naszej kariery.
• Zanim zdecydujemy się na aplikowanie do danej firmy, warto zastanowić się i sprawdzić, czy jest ona faktycznie potencjalnym, wymarzonym pracodawcą.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dobry szef: Na co zwrócić uwagę wybierając pracodawcę? Oto 4 najważniejsze rzeczy

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

6 wrz 2016 13:45


Rynek pracy w Polsce konsekwentnie ewoluuje, zmieniając się z rynku pracodawcy na tzw. rynek pracownika. W efekcie, coraz częściej to właśnie pracownik ma możliwość „przebierania” w ofertach rekrutacyjnych. Na co warto więc zwrócić uwagę przy wyborze miejsca pracy?

Pracownik prawdę ci powie

Zanim zdecydujemy się na wysyłkę CV do danej firmy, warto zapoznać się z jej historią, pozycją na rynku i dotychczasowymi osiągnięciami. Sprawdźmy, czy profil działalności organizacji faktycznie odpowiada naszym kompetencjom oraz zainteresowaniom. Przede wszystkim spróbujmy się jednak dowiedzieć, czy przedsiębiorstwo, do którego chcemy aplikować jest dobrym pracodawcą. W jaki sposób to zrobić?

Czytaj też: Zły szef: Takie zachowanie pracodawcy powinno niepokoić

- Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji na temat firmy są zwykle jej obecni oraz byli pracownicy. To od nich możemy dowiedzieć się, jak realnie pracuje się w danej organizacji, jak wygląda kwestia rotacji w zespole, współpraca z kadrą zarządzającą, czy ogólne warunki pracy. Oczywiście, musimy liczyć się z tym, że część z uzyskanych informacji nie będzie obiektywna. Warto też poszukać, czy dana firma znajduje się w rankingach najlepszych pracodawców, czy ma dedykowaną zakładkę bądź stronę poświęconą karierze oraz co na jej temat można znaleźć w mediach społecznościowych lub na forach - mówi Ada Stokowska z firmy Wyjątkowy Prezent.

Nie samą pensją żyje człowiek

Wynagrodzenie to wciąż główne kryterium wyboru pracodawcy, choć coraz większą rolę w podjęciu decyzji odgrywają świadczenia pozapłacowe. Często to właśnie benefity pracownicze są główną kartą przetargową w walce o najlepszych kandydatów. Dlatego, zarówno przez aplikacją, jak i w trakcie procesu rekrutacyjnego warto dowiedzieć się, jakie świadczenia przysługują pracownikom danej firmy i zastanowić się, na których z nich najbardziej nam zależy.

Coraz większą rolę w podjęciu decyzji odgrywają świadczenia pozapłacowe Coraz większą rolę w podjęciu decyzji odgrywają świadczenia pozapłacowe

– Pracodawcy oferują dziś cały szereg coraz bardziej wyszukanych benefitów. Do tych najbardziej standardowych należą karnety sportowe, prywatna opieka medyczna czy bony pracownicze. Wśród najciekawszych pomysłów dostępnych na polskim rynku można, z kolei, wymienić masaże w miejscu pracy, indywidualną opiekę trenera i dietetyka, czy vouchery na przeżycia, np. skok ze spadochronem – mówi Ada Stokowska z firmy Wyjątkowy Prezent oferującej benefity pracownicze w formie przeżyć.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Kamil 2016-09-20 21:19:45

IMHO - w takiej sytuacji 95% pracodawców w Polsce to firmy nieuczciwe. Tyle mniej-więcej jest ofert bez podanej stawki. Obecnie szukam nowej pracy i ważne jest dla mnie właściwie wszystko co opisane w artykule. W pracy ważne są relacje, komfort, dobra atmosfera, przyzwoite pieniądze, odległość od domu, godziny pracy itp. A rankingi się często potwierdzają - mam znajomych pracujących w firmach, które są uwzględniane wysoko w rankingach "dobrych pracodawców" - wszyscy sobie chwalą. Dodatkowo - do takich firm ciężko się dostać, gdyby brali każdego zapewne byłoby kiepsko.

IMHO 2016-09-06 16:23:44

Rankingi nie mają żadnej wartości. Firma może traktować ludzi jak śmieci, a miejsce w rankingu sobie kupi bo tak to działa. Pierwszy sygnał o nieuczciwości pracodawcy to brak podanej wysokości wynagrodzenia w ofercie pracy.