×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dobry czas na zmianę zatrudnienia. Ile trwa szukanie nowej pracy?

Co drugiej osobie znalezienie nowej pracy zajęło ponad miesiąc, blisko 30 proc. potrzebowała na to od 2 do 3 miesięcy - wynika z badania Monitor Rynku Pracy. - Mamy rekordowo wysoką liczbę wakatów, co oznacza, że zmiana pracy, szczególnie dla osób posiadających poszukiwane na rynku pracy kompetencje, jest stosunkowo łatwa - mówi ekspert Konfederacji Lewiatan, Monika Fedorczuk.

Dobry czas na zmianę zatrudnienia. Ile trwa szukanie nowej pracy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Średnio 2,5 miesiąca zajmuje obecnie Polakom znalezienie nowej pracy – tak wynika z doświadczeń uczestników, którzy miejsce zatrudnienia zmieniali stosunkowo niedawno – wynika z 31. edycji badania Monitor Rynku Pracy.
 • Przed 2-3 laty, aby znaleźć nowe miejsce zatrudnienia trzeba szukać trzeba było nawet ponad miesiąc dłużej – czytamy w raporcie.
 • Co piąty pracownik w ostatnim półroczu zmienił pracodawcę, co piąty też został u obecnego, ale zmienił stanowisko.
 • Na nowe miejsce zatrudnienia najczęściej decydowali się mieszkańcy wschodnich województw – tam nawet co czwarty ma nowego pracodawcę.
 • Większość osób, które w ostatnim półroczu zmieniły pracę, twierdzi, że nie miała problemów ze znalezieniem zatrudnienia (62 proc.), a ponadto znalazła miejsce, które spełnia wszystkie oczekiwania (54 proc.) - wynika z badania.
 • Najmocniej swoje szanse na szybkie znalezienie nowej pracy oceniają inżynierowie, robotnicy wykwalifikowani oraz mistrzowie i brygadziści. Najbardziej ostrożni są natomiast pracownicy administracyjni, sprzedawcy oraz robotnicy niewykwalifikowani.
 • Skutki braków kadrowych oraz problemy na rynku pracy będą przedmiotem dyskusji podczas panelu "Zasoby pracy jako bariera wzrostu", który odbędzie się 16 maja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Polscy pracownicy na sukces w poszukiwaniu pracy muszą czekać średnio 2,5 miesiąca – wynika z realizowanego przez Randstad badania Monitor Rynku Pracy. W grupie osób, które mają świeże doświadczenia z procesami rekrutacyjnymi (do pół roku) co drugiej osobie znalezienie obecnego zatrudnienia zajęło ponad miesiąc, blisko 30 proc. potrzebowała na to od 2 do 3 miesięcy.

– Obecnie rynek pracy odczuwa brak pracowników. Wzrost popytu na pracę wynika z wyraźnego przyspieszania wzrostu gospodarczego w 2017 roku. Z analiz NBP wynika, ze mamy rekordowo wysoką liczbę wakatów, co oznacza, że zmiana pracy, szczególnie dla osób posiadających poszukiwane na rynku pracy kompetencje, jest stosunkowo łatwa. Osoby, które bez przeszkód znalazły nową pracę zdecydowanie przeważają liczebnie na tymi, dla których zmiana pracodawcy wiązała się z problemami (choć i tak finalnie znaleźli nowe zajęcie) – wskazuje ekspert Konfederacji Lewiatan, Monika Fedorczuk.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Dobry czas na zmianę zatrudnienia. Ile trwa szukanie nowej pracy?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Sebastian 2019-11-19 14:12:59

  Miałem szczęście, bo znalazłem pracę dzięki firmie Eurokadra w ciągu tygodnia, w dodatku na ich stronie na Facebook'u. Wysłałem zgłoszenie, zadzwonili do mnie i mam pracę!

 • Zagrobelna 2019-05-18 00:21:40

  Ja polecam zacząć od jakiegoś profesjonalnie napisanego CV - pracodawcy lubią mieć wszystko ładnie na papierze, a w usystematyzowaniu punktów pomóc może aplikacja taka jak SzybkieCV - niezawodna pomoc w pisaniu swojego dokumentu :)

 • Wiktoria 2019-05-11 13:56:50

  A może by tak napisać ładne CV? Ludzie coraz mniej uwagi przywiązują do tego rodzaju autoprezentacji, a mi wydaje się ona bardzo ważna. Polecam szybkieCV do napisania pięknego życiorysu ;)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA