PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dobry czas na nową pracę. Coraz więcej pracowników myśli o zmianie

  • Autor: AT
  • 18 lis 2019 20:00

Stabilna sytuacja na polskim rynku pracy i bezrobocie, które jest najniższe od 30 lat, sprawiają, że coraz więcej pracowników myśli o zmianie pracy. Wśród najczęstszych powodów chęci zmiany pracy wskazują zbyt niskie zarobki, chęć samorealizacji, brak możliwości rozwoju, brak perspektywy awansu - wynika z najnowszego raportu "Rynek pracy, edukacja, kompetencje", który przygotowała PARP.

Dobry czas na nową pracę. Coraz więcej pracowników myśli o zmianie
Adobe Stock
REKLAMA
  • Pomimo tego, że wzrosły pensje, a pracownicy mają pozytywne oczekiwania odnośnie do dalszych podwyżek, wielu Polaków myśli o zmianie pracy - wynika z raportu "Rynek pracy, edukacja, kompetencje".
  • Wpływa na to stabilna sytuacja na polskim rynku pracy i bezrobocie, które jest najniższe od 30 lat. Efekt widzimy we wzroście liczby osób, które zmieniły pracodawcę w ostatnim czasie - czytamy w badaniu.
  • Do tego co czwarta osoba - kuszona lepszymi warunkami zatrudnienia - rozważa wyjazd za granicę - podaje PARP.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce na koniec września 2019 r. wyniosła 5,1 proc. To oznacza spadek o 1,0 p.p. od początku roku. Zmiana rok do roku wyniosła 0,6 p.p. To najniższy poziom bezrobocia w naszym kraju od 30 lat.

W końcu września 2019 r. w urzędach pracy było zarejestrowanych 852,4 tys. bezrobotnych. W porównaniu z poprzednim miesiącem ich liczba spadła o 13,1 tys., tj. o 1,5 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Stopa bezrobocia wrzesień 2018 r. - wrzesień 2019 r. (Źródło: opracowanie własne na podstawie danych MRPiPS)
Stopa bezrobocia wrzesień 2018 r. - wrzesień 2019 r. (Źródło: opracowanie własne na podstawie danych MRPiPS)

Sytuacja na polskim rynku pracy wygląda jeszcze lepiej na tle Europy. Stopa bezrobocia w Polsce, liczona zgodnie z metodologią Eurostatu, wyniosła w sierpniu 3,3 proc. i od maja 2019 roku pozostaje bez zmian. To trzeci najlepszy wynik spośród państw Unii Europejskiej - niższe bezrobocie według Eurostatu jest tylko w Czechach (2 proc.) oraz w Niemczech (3,1 proc.).

Rynek pracownika

"Barometr Rynku Pracy XII" za III kwartał 2019 r. firmy Work Service pokazuje, że sytuacja na polskim rynku pracy jest korzystna dla pracowników. Z raportu wynika, że rekrutację pracowników planuje niemal 40 proc. firm. Jej celem ma być przede wszystkim zwiększenie zatrudnienia (w niemal 1/4 badanych firm), rzadziej - utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia. Rekrutację planują głównie duże firmy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobry czas na nową pracę. Coraz więcej pracowników myśli o zmianie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA