-
- •27 sie 2021 12:00
Rynek pracy stosunkowo dynamicznie powraca do sytuacji zbliżonej do tej sprzed pandemii i tym samym napotyka ograniczenia w postaci niewystarczającej i nieodpowiedniej siły roboczej. Co więcej, widmo zapowiadanej kolejnej fali zakażeń wirusem SARS-COV-2 i potencjalne ograniczenia również wpływają na poziom niepewności. Czynniki te będą istotnie utrudniały redukcję stopy bezrobocia rejestrowanego poniżej 5 proc.

- Katedra Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych opublikowały najnowszy Barometr Ofert Pracy.
- Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w sierpniu 2021 r. zmalał w porównaniu do lipca o niespełna 0,5 punktu.
- W lipcu w ujęciu miesięcznym zmalała o 5 proc. liczba osób bezrobotnych, które wyrejestrowały się z urzędów pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia.
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w sierpniu 2021 r. zmalał w porównaniu do lipca o niespełna 0,5 punktu. Jest to trzeci miesiąc spadku wskaźnika.

Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w ujęciu miesięcznym o 0,1 punktu procentowego i wyniosła 5,8 proc., zaś po wyeliminowaniu wahań sezonowych zmalała o 0,2 punktu procentowego i po trzech miesiącach stabilizacji na poziomie 6,2 proc. w lipcu wyniosła 6 proc.
Aktualnie cztery z siedmiu składowych wskaźnika oddziałują w kierunku spadku jego wartości, czyli spadku stopy bezrobocia rejestrowanego. Trzy zmienne zapowiadają pogorszenie sytuacji na rynku i ewentualny wzrost stopy bezrobocia.
Niedopasowanie kompetencyjne
W lipcu w ujęciu miesięcznym zmalała o 5 proc. liczba osób bezrobotnych, które wyrejestrowały się z urzędów pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia. Skala dopasowań pomiędzy stroną popytową i podażową zmalała przy blisko 9-procentowym spadku napływu nowych bezrobotnych oraz braku zmian w liczbie nowych ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy.
Co więcej, napływ wakatów rejestrowanych w urzędach pracy był 1,83 razy większy niż odpływ z bezrobocia do zatrudnienia. Wartości te sugerują istotną skalę niedopasowania kwalifikacji oferowanych przez bezrobotnych do oczekiwań formułowanych przez pracodawców.
Mniej rekrutacji, więcej zwolnień
Symptomy pogarszania się sytuacji na rynku pracy płyną również z pogorszenia ocen dotyczących sytuacji gospodarczej formułowanej przez menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych oraz ponownego przeważania odsetka przedsiębiorstw zapowiadających redukcję zatrudnienia nad tymi planującymi nowe przyjęcia do pracy.


KOMENTARZE (5)