×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dobre się skończyło. Widać pierwsze symptomy pogarszania się sytuacji na rynku pracy

 • Justyna Koc
  jk
 • 27 sie 2021 12:00

Rynek pracy stosunkowo dynamicznie powraca do sytuacji zbliżonej do tej sprzed pandemii i tym samym napotyka ograniczenia w postaci niewystarczającej i nieodpowiedniej siły roboczej. Co więcej, widmo zapowiadanej kolejnej fali zakażeń wirusem SARS-COV-2 i potencjalne ograniczenia również wpływają na poziom niepewności. Czynniki te będą istotnie utrudniały redukcję stopy bezrobocia rejestrowanego poniżej 5 proc.

Dobre się skończyło. Widać pierwsze symptomy pogarszania się sytuacji na rynku pracy
Napływ wakatów rejestrowanych w urzędach pracy był 1,83 razy większy niż odpływ z bezrobocia do zatrudnienia (Fot. Unsplash/Ryoji Iwata)
REKLAMA
 • Katedra Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych opublikowały najnowszy Barometr Ofert Pracy.
 • Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w sierpniu 2021 r. zmalał w porównaniu do lipca o niespełna 0,5 punktu.
 • W lipcu w ujęciu miesięcznym zmalała o 5 proc. liczba osób bezrobotnych, które wyrejestrowały się z urzędów pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w sierpniu 2021 r. zmalał w porównaniu do lipca o niespełna 0,5 punktu. Jest to trzeci miesiąc spadku wskaźnika.

Stopa bezrobocia rejestrowanego zmalała w ujęciu miesięcznym o 0,1 punktu procentowego i wyniosła 5,8 proc., zaś po wyeliminowaniu wahań sezonowych zmalała o 0,2 punktu procentowego i po trzech miesiącach stabilizacji na poziomie 6,2 proc. w lipcu wyniosła 6 proc.

Aktualnie cztery z siedmiu składowych wskaźnika oddziałują w kierunku spadku jego wartości, czyli spadku stopy bezrobocia rejestrowanego. Trzy zmienne zapowiadają pogorszenie sytuacji na rynku i ewentualny wzrost stopy bezrobocia.

Niedopasowanie kompetencyjne

W lipcu w ujęciu miesięcznym zmalała o 5 proc. liczba osób bezrobotnych, które wyrejestrowały się z urzędów pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia. Skala dopasowań pomiędzy stroną popytową i podażową zmalała przy blisko 9-procentowym spadku napływu nowych bezrobotnych oraz braku zmian w liczbie nowych ofert pracy rejestrowanych w urzędach pracy.

Co więcej, napływ wakatów rejestrowanych w urzędach pracy był 1,83 razy większy niż odpływ z bezrobocia do zatrudnienia. Wartości te sugerują istotną skalę niedopasowania kwalifikacji oferowanych przez bezrobotnych do oczekiwań formułowanych przez pracodawców.

Mniej rekrutacji, więcej zwolnień

Symptomy pogarszania się sytuacji na rynku pracy płyną również z pogorszenia ocen dotyczących sytuacji gospodarczej formułowanej przez menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych oraz ponownego przeważania odsetka przedsiębiorstw zapowiadających redukcję zatrudnienia nad tymi planującymi nowe przyjęcia do pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Dobre się skończyło. Widać pierwsze symptomy pogarszania się sytuacji na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • . 2021-08-29 10:33:39

  Nieodpowiednia siła robocza - jak to pięknie brzmi. Co za niewychowany idiota taki zwrot wymyślił?

 • Patriota Łukasz 2021-08-29 07:58:43

  Co wy za bzdury piszecie jakie 5 czy 6 procent bezrobocia bezrobocie w Polsce sięga co najmniej kilkunastu procent, to ze nie widać tego w statystykach to prosta rzecz zus np jest otwarty a by zarejestrować się w powiatowych urzędach pracy wszystko zdalnie dlatego ludzie rezygnują juz na tym etapie, gdzie są czasy prlu gdzie to rząd staral sie by każdy miał pracę gdzie bezrobocie wynosiło poniżej 1 procenta, a Polska nie wpierdalał się w sprawy innych krajów tylko dbała o swoich wstyd mi za aktualny rząd za sprowadzanie do Polski Ukraińców Białorusinów i innych oni mają swoje kraje a w Polsce lepiej są traktowani niz Polacy i za lepsze pieniadze, czemu (...) o tym nie napiszecie tylko piszecie stek bzdur

 • Majster 2021-08-28 22:29:03

  Bezrobocia nie ma, są ci którym się robić nie chce. U mnie w firmie brakuje ludzi, zarobki około 3k na rękę plus diety przy delegacjach i wciąż brak chętnych

  • Złożę CV 2021-08-28 23:41:48

   Gdzie pracujesz?

  • Złożę CV 2021-08-28 23:42:46

   Gdzie pracujesz?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA