PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Dobre CV nie wystarczy, by dostać pracę. Ta firma przeprowadza testy numeryczne i z abstrakcyjnego myślenia

- Zatrudniamy 30 tys. pracowników, ale nie jesteśmy typową korporacją. Jesteśmy firmą rodzinną. Dajemy dużą swobodę lokalnym menedżerom - mówi Bartłomiej Skura, HR menedżer w Eurofins.

Dobre CV nie wystarczy, by dostać pracę. Ta firma przeprowadza testy numeryczne i z abstrakcyjnego myślenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Eurofins, firma zajmująca się komercyjnymi badaniami laboratoryjnymi, otwiera w Katowicach centrum usług wspólnych.
  • Szansa dla ludzi znudzonych rutyną pracy korporacyjnej.
  • "Gdybyśmy nie wierzyli w Katowice, nie otworzylibyśmy tutaj swojego oddziału".

 

Eurofins postanowiło otworzyć centrum usług wspólnych w Katowicach. Skąd taka decyzja?

Bartłomiej Skura, HR menedżer w Eurofins: - Katowice pojawiły się na naszej mapie ekspansji w sposób naturalny. Widzimy ogromny potencjał tego rynku. Mało jeszcze firm z niego korzysta. Są tutaj kompetencje, wykwalifikowani ludzie z dużą motywacją do angażowania się w takie projekty jak nasz. Zatrudniamy globalnie ponad 30 tys. pracowników. W Polsce działalność laboratoryjną prowadzimy od 2003 roku. Dostarczamy ponad 130 tys. metod badawczych. Jesteśmy w tej dziedzinie liderem w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Katowicach znaleźliśmy wiedzę i umiejętności potrzebne tak szybko rozwijającej się firmie. 

Ile osób chcecie zatrudnić?

- Nasze centrum usług wspólnych jest nastawione przede wszystkim na operacje finansowo-księgowe. Do końca 2018 r. planujemy zatrudnić 200 pracowników. Dla nas to etap intensywnego wzrostu. W centrum pracuje już 13 osób, które zajmują się migracją polskich procesów biznesowych do katowickiego oddziału. Skupimy się też na kolejnych krajach europejskich. Do końca tego roku chcemy zatrudnić ok. 40 pracowników, którzy obsługiwać będą operacje finansowe zlokalizowane w nowych miejscach.

Stawiacie na doświadczonych pracowników, czy też wolicie szkolić tych, którzy dopiero ukończyli szkoły?

- Przy takim wzroście organizacji, jaki obecnie jest naszym udziałem, widzimy możliwości rozwoju zarówno dla młodych, jak i dla doświadczonych pracowników. Teraz szukamy głównie ludzi z doświadczeniem finansowym, znających różne języki obce.

Jednak jesteśmy też otwarci na osoby bez doświadczenia, z wykształceniem wyższym ekonomicznym i finansowym. Proponujemy im stanowisko młodszego księgowego. Mamy także programy stażowe, w których dobrze odnajdą się osoby z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami analitycznymi i znajomością programu Excel. Chcemy, by mniej doświadczeni pracownicy stanowili ok. 30 proc. docelowego zespołu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobre CV nie wystarczy, by dostać pracę. Ta firma przeprowadza testy numeryczne i z abstrakcyjnego myślenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA