PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dobra rekrutacja z przełożeniem na finanse firmy. Oto cenne rady

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 16 wrz 2019 13:50

Dział HR bywa przez pracodawców traktowany jako generujący koszty. Dlatego warto, żeby każdy dział HR dbał o dane, które są uzasadnieniem biznesowym jego działalności i precyzują strategię realizowanej rekrutacji. Oto jak sprawić by rekrutacja była bardziej efektywna a tym samym wpływała na rentowność przedsiębiorstwa.

Dobra rekrutacja z przełożeniem na finanse firmy. Oto cenne rady
Zgodnie z Raportem Płacowym 2019 aż 87 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie. (fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • Łatwo mierzalnym zadaniem HR jest rekrutacja. Tempo rekrutacji przekłada się na rentowność firmy, co jest kluczowe, jeśli chodzi o działalność przedsiębiorstwa.
  • Wobec wyzwań współczesnych rekrutacji wielu pracodawców przestało koncentrować się wyłącznie na umiejętnościach potencjalnych pracowników.
  • Na efektywność rekrutacji ma wpływ bardzo wiele czynników, których nie można zaniedbać. Szczególną uwagę warto przywiązać do takich kwestii jak: atrakcyjność oferty pracy, czas rekrutacji, koszty, czy employee experience.

Rentowność jest jednym z najważniejszych parametrów efektywności. Wykazuje, czy przedsiębiorstwo jest odpowiednio zarządzane, czy posiada zasoby, które umożliwiają realizację założeń biznesowych. Wyższy jest poziom rentowności to lepsza sytuacja finansowa firmy.

Wyliczanie rentowności ma na celu powiązanie wyniku finansowego z przychodami ze sprzedaży, posiadanymi zasobami oraz kapitałem własnym. Mimo że jest to wskaźnik stricte biznesowy, może mieć przełożenie na motywację pracowników, także tych potencjalnych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Tu pojawia się rekrutacja. Wydłużające się procesy rekrutacyjne powodują, że przedsiębiorstwo może nie być w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań bądź pracownicy będą zmuszeni realizować nadgodziny. Dodatkowo prowadzenie procesu rekrutacyjnego powoduje koszty związane z zaangażowaniem zespołu, promocją ogłoszeń, ewentualnym wsparciem firm zewnętrznych. Dlatego prowadzenie efektywnych działań w tym zakresie jest kluczowe.

Czytaj też: Wdrażanie nowego pracownika? Wystarczy... chatbot

Rekrutujemy, rekrutujemy

Rekrutacje stanowią spore wyzwanie. Ambicje pracodawców w Polsce są duże. Zgodnie z Raportem Płacowym 2019, ukazującym trendy panujące na rynku pracy, aż 87 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie. Większość z nich (59 proc.) planuje zatrudnić pracowników stałych. Jednocześnie aż 91 proc. spodziewa się trudności związanych z pozyskaniem nowych członków zespołu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dobra rekrutacja z przełożeniem na finanse firmy. Oto cenne rady

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA