Dobra passa na rynku pracy. Aż 31 proc. firm planuje zatrudnienie

Hossa na rynku pracy twa i będzie się rozwijać. Rekodorowa liczba firm - 31proc. - planuje utworzyć w najbliższym okresie nowe etaty. - Polska gospodarka jeszcze nigdy nie zatrudniała tylu osób - mówi minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dobra passa na rynku pracy. Aż 31 proc. firm planuje zatrudnienie

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

8 cze 2015 13:20


Umacnia się kondycja finansowa przedsiębiorstw, wyraźnie wzrosła też grupa pracodawców spodziewających się gospodarczej prosperity. Po obfitującym w podwyżki wynagrodzeń początku roku, okres letni będzie jednak czasem ograniczenia otwartości firm do zmian pracowniczych pensji – wynika z najnowszej edycji badania Randstad „Plany Pracodawców”.

Zatrudnienie wysokie i będzie rosło nadal

Wyniki najnowszej, 26. edycji badania „Plany Pracodawców” realizowanego przez firmę Randstad i ośrodek badawczy TNS pokazują, że sezon letni będzie bardzo dobrym okresem na polskim rynku pracy. Rekordowo wysokie notowania dla wzrostu zatrudnienia w pierwszym kwartale tego roku, nadal utrzymują się na bardzo wysokim poziomie.

W gronie 1000 biorących udział w badaniu przedsiębiorców z całego kraju, aż 31% przewiduje zwiększenie liczby etatów w okresie lata i jesieni. Względem ostatniego kwartału odsetek ten umocnił się o 1 punkt procentowy i jest obecnie najwyższy w sześcioletniej historii badania.

- Polska gospodarka jeszcze nigdy od rozpoczęcia transformacji nie zatrudniała tylu osób, co obecnie. Stopa bezrobocia już w tym roku będzie jednocyfrowa. Teraz skupić musimy się na podnoszeniu jakości zatrudnienia, w tym przede wszystkim na wysokości płac. Polacy oczekują pracy, która pozwoli utrzymać ich rodziny na godnym poziomie, da poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa - skomentował wyniki Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Plany zwiększenia zatrudnienia są zróżnicowane regionalnie. Zdecydowanie wybiją się w tym obszarze wojwództwa zachodniej Polski (lubuskie, wielkopolskie oraz kujawsko-pomorskie) – tu zwiększy liczbę miejsc pracy aż 39% firm. Najmniejszą dynamikę zatrudnień planują pracodawcy regionów wschodniego – 23% (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie) oraz północnego – 22% (pomorskie i zachodniopomorskie).

Pod względem branżowym, najwięcej zapowiedzi nowych etatów zgłaszali pracodawcy sektorów handlu i napraw (34%), produkcji (33%) oraz budowlanego (31%).

Więcej zaufania przedsiębiorców do sytuacji gospodarczej

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.