×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Do wojska może trafić każdy Polak. Tak to będzie zorganizowane

 • km
 • 8 kwi 2022 10:46

Na stronach Rządowego Biura Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie "przeznaczania i kierowania osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej". Co określa rozporządzenie? Przede wszystkim sposób przeznaczania osób do służby, wymogi dotyczące ich kierowania do poszczególnych rodzajów sił zbrojnych i rodzajów wojsk oraz kryteria kierowania na poszczególne stanowiska i funkcje wojskowe z uwzględnieniem potrzeb sił zbrojnych.

Do wojska może trafić każdy Polak. Tak to będzie zorganizowane
Przeznaczenie do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej odnotowuje się w książeczce wojskowej oraz zamieszcza w ewidencji wojskowej (fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Z Ustawy o obronie Ojczyzny wynika, że w sytuacji zagrożenia wojną możliwe jest "przeznaczanie osób uznanych za zdolne do tej służby do jej odbycia".
 • Przed powołaniem do odbycia służby szef wojskowego centrum rekrutacji kwalifikuje do określonego rodzaju sił zbrojnych i rodzaju wojsk, w których powołane osoby będą odbywały służbę.
 • Przeznaczenie do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej odnotowuje się w książeczce wojskowej oraz zamieszcza w ewidencji wojskowej.

Ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny nie wprowadziła obowiązku służby wojskowej w Polsce. Pobór do obowiązkowej służby wojskowej nadal jest zawieszony. Na mocy ustawy służba jest dobrowolna. Zawieszenie nie jest jednak jednoznaczne z likwidacją obowiązkowej służby wojskowej.

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w w sprawie przeznaczania i kierowania osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej wchodzi w życie 23 kwietnia. Wynika ono z art. 155 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny i oznacza, że w sytuacji zagrożenia wojną możliwe jest przeznaczanie osób uznanych za zdolne do tej służby do jej odbycia.

Dokładny projekt rozporządzenia opublikowało Rządowe Centrum Legislacji. Szczegółowo określa ono procedurę powołania do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. 

Kwalifikacja do określonego rodzaju sił zbrojnych i rodzaju wojsk

Przed powołaniem do odbycia służby szef wojskowego centrum rekrutacji kwalifikuje do określonego rodzaju sił zbrojnych i rodzaju wojsk, w których powołane osoby będą odbywały służbę. Określa on także stanowiska lub funkcje, na których będą one szkolone zgodnie z potrzebami uzupełnieniowymi Sił Zbrojnych.

W ramach kwalifikacji szef wojskowego centrum rekrutacji kieruje kwalifikowane osoby do właściwej wojskowej komisji lekarskiej w celu określenia ich zdolności fizycznych lub na badania psychologiczne, gdzie orzekany będzie brak przeciwwskazań do służby na stanowiskach wymagających szczególnych predyspozycji psychofizycznych.

Czytaj też: Polacy w całym kraju dostają wezwania do wojska

W celu dokonania kwalifikacji do służby w Żandarmerii Wojskowej osoby kieruje się do właściwej wojskowej komisji lekarskiej oraz psychologa, a także do właściwego terytorialnie komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej.

Badania lekarskie i psychologiczne

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Do wojska może trafić każdy Polak. Tak to będzie zorganizowane

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Artur 2022-04-08 20:44:59

  Pan Kaczyński niech idzie bo tak żarliwie broni ukrancow Doda i Morawski razem

 • Pawlak 2022-04-08 11:39:22

  Dobrze ze napisali ze 'tak to zorganizowane'. ROzbalilo mnie to. Organizacja to bylaby jakby rozpatrzyli np morale- co zwieksza morale? Obnizyc obciazenie podatkowe osob fizycznych a podatki niech placa tylko korpo(taki zart bo zaden z politykow nie ma jaj to zrobic), WOT sluzba w weekendy, WOT podstawa partyzatki, tj wszystkie ppk i plot do WOT u .Armia zawodowa w brygadach pancernych tylko i wylacznie do kontrataku przy jednoczesnym wspolpracy z WOT itp

 • czop 2022-04-08 11:37:21

  to najlepiej ci politycy niech idą...

 • ken 2022-04-08 11:34:15

  ...słabe...tomaszu

 • Krzysztof 2022-04-08 11:08:38

  Straszne....co lewusy w rurkach?! Mamusie się zapłaczą. Hahaga

  • andrju 2022-04-08 11:40:13

   ojjj steryd się wypowiedział ;))) pozdro

  • KRK 2022-04-08 12:22:55

   Krzysiu, pakuj plecaczek i pędź do Donbasu na wojenkę.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA