PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Do wojska może trafić każdy Polak. Tak to będzie zorganizowane

Na stronach Rządowego Biura Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie "przeznaczania i kierowania osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej". Co określa rozporządzenie? Przede wszystkim sposób przeznaczania osób do służby, wymogi dotyczące ich kierowania do poszczególnych rodzajów sił zbrojnych i rodzajów wojsk oraz kryteria kierowania na poszczególne stanowiska i funkcje wojskowe z uwzględnieniem potrzeb sił zbrojnych.

 • km
 • 8 kwi 2022 10:46
Do wojska może trafić każdy Polak. Tak to będzie zorganizowane
Przeznaczenie do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej odnotowuje się w książeczce wojskowej oraz zamieszcza w ewidencji wojskowej (fot. Pixabay)
REKLAMA
 • Z Ustawy o obronie Ojczyzny wynika, że w sytuacji zagrożenia wojną możliwe jest "przeznaczanie osób uznanych za zdolne do tej służby do jej odbycia".
 • Przed powołaniem do odbycia służby szef wojskowego centrum rekrutacji kwalifikuje do określonego rodzaju sił zbrojnych i rodzaju wojsk, w których powołane osoby będą odbywały służbę.
 • Przeznaczenie do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej odnotowuje się w książeczce wojskowej oraz zamieszcza w ewidencji wojskowej.

Ustawa z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny nie wprowadziła obowiązku służby wojskowej w Polsce. Pobór do obowiązkowej służby wojskowej nadal jest zawieszony. Na mocy ustawy służba jest dobrowolna. Zawieszenie nie jest jednak jednoznaczne z likwidacją obowiązkowej służby wojskowej.

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w w sprawie przeznaczania i kierowania osób do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej wchodzi w życie 23 kwietnia. Wynika ono z art. 155 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny i oznacza, że w sytuacji zagrożenia wojną możliwe jest przeznaczanie osób uznanych za zdolne do tej służby do jej odbycia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dokładny projekt rozporządzenia opublikowało Rządowe Centrum Legislacji. Szczegółowo określa ono procedurę powołania do odbycia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. 

Kwalifikacja do określonego rodzaju sił zbrojnych i rodzaju wojsk

Przed powołaniem do odbycia służby szef wojskowego centrum rekrutacji kwalifikuje do określonego rodzaju sił zbrojnych i rodzaju wojsk, w których powołane osoby będą odbywały służbę. Określa on także stanowiska lub funkcje, na których będą one szkolone zgodnie z potrzebami uzupełnieniowymi Sił Zbrojnych.

W ramach kwalifikacji szef wojskowego centrum rekrutacji kieruje kwalifikowane osoby do właściwej wojskowej komisji lekarskiej w celu określenia ich zdolności fizycznych lub na badania psychologiczne, gdzie orzekany będzie brak przeciwwskazań do służby na stanowiskach wymagających szczególnych predyspozycji psychofizycznych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Do wojska może trafić każdy Polak. Tak to będzie zorganizowane

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Artur 2022-04-08 20:44:59

  Pan Kaczyński niech idzie bo tak żarliwie broni ukrancow Doda i Morawski razem

 • Pawlak 2022-04-08 11:39:22

  Dobrze ze napisali ze 'tak to zorganizowane'. ROzbalilo mnie to. Organizacja to bylaby jakby rozpatrzyli np morale- co zwieksza morale? Obnizyc obciazenie podatkowe osob fizycznych a podatki niech placa tylko korpo(taki zart bo zaden z politykow nie ma jaj to zrobic), WOT sluzba w weekendy, WOT podstawa partyzatki, tj wszystkie ppk i plot do WOT u .Armia zawodowa w brygadach pancernych tylko i wylacznie do kontrataku przy jednoczesnym wspolpracy z WOT itp

 • czop 2022-04-08 11:37:21

  to najlepiej ci politycy niech idą...

 • ken 2022-04-08 11:34:15

  ...słabe...tomaszu

 • Krzysztof 2022-04-08 11:08:38

  Straszne....co lewusy w rurkach?! Mamusie się zapłaczą. Hahaga

  • andrju 2022-04-08 11:40:13

   ojjj steryd się wypowiedział ;))) pozdro

  • KRK 2022-04-08 12:22:55

   Krzysiu, pakuj plecaczek i pędź do Donbasu na wojenkę.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA