Do pracy w Polsce przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców. Również specjalistów i menedżerów

Wg danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w 2012 r. zatrudnienie w Polsce znalazło ponad 40 tys. obcokrajowców – niemal dwukrotnie więcej niż w 2008 r. Jak sobie radzą w naszym kraju?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Do pracy w Polsce przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców. Również specjalistów i menedżerów

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

7 lis 2013 13:15


Przyjazd pbcokrajowców do Polski to w dużej mierze zasługa dynamicznie rozwijającego się w kraju sektora usług biznesowych, który przyciąga coraz więcej dobrze wykształconych specjalistów i doświadczonych menedżerów z zagranicy.

Czytaj też: Udaje nam się przyciągnąć najlepszych menadżerów na świecie

- Na przyjazd do Polski i pracę w naszym kraju decyduje się coraz więcej obcokrajowców. Coraz częściej są wśród nich doświadczeni menedżerowie i specjaliści, których przyciąga przede wszystkim rozwijający się w bardzo szybkim tempie sektor nowoczesnych usług biznesowych. Z rozmaitych szacunków wynika, że w tym sektorze zatrudnionych jest od 10 do 15 proc. wszystkich zatrudnionych w naszym kraju obcokrajowców - mówi Marte Aserigadu, Delivery Manager z Hays Poland.

Kusząca Polska

Polska, jako kraj na dorobku, mający duże perspektywy wzrostu i stosunkowo tanią, jednak dobrze wykształconą kadrę, stała się atrakcyjnym miejscem lokowania kapitału, zwłaszcza dla firm z sektora outsourcingu. Wg danych ABSL, w Polsce działa już ponad 400 różnorodnych centrów usług z zagranicznym kapitałem, zatrudniających ponad 110 tys. osób. Używa się w nich łącznie aż 34 języki, co tworzy bardzo ciekawy, zróżnicowany kulturowo i zadaniowo rynek pracy.

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla obcokrajowców. Przyjeżdżają tu już nie tylko ci, których zmusiło widmo kryzysu w ich kraju. Coraz częściej są to wykwalifikowani specjaliści, a nawet doświadczeni managerowie, którzy postrzegają kilkuletnie kontrakty w Polsce, jako istotny krok w swojej karierze.

- Przyjechałem do Polski na dwuletni kontrakt i mam nadzieję dobrze wykorzystać ten czas. Praca w multikulturowym zespole jest bardzo motywująca i inspirująca. Można się wiele nauczyć poprzez obserwację, jak inni rozwiązują problemy, jakie mają podejście i jak działają - mówi Mikko Savusalo, który kilka tygodni temu przyjechał z Finlandii do pracy w gdańskim centrum usług biznesowych fińskiej Kemiry.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.